1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Wikileaks'ten yeni sızıntılar ortaya çıktı!
Wikileaks'ten yeni sızıntılar ortaya çıktı!

Wikileaks'ten yeni sızıntılar ortaya çıktı!

WikiLeaks, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün (OPCW) Suriye’nin başkenti Şam'ın Doğu Guta bölgesine bağlı Duma'daki kimyasal saldırı soruşturmasının doğruluğunu sorgulayan yeni belgeler yayınladı.

A+A-

WikiLeaks, yeni ifşaatında, OPCW'deki Kabine Şefi Sebastien Braha’nın müfettiş Ian Henderson’dan, Duma’da kimyasal silah kullanımı iddiasının kurgu olduğunu gösteren belgeyi kuruluşun Dokümanlar Kayıt Defteri Arşivinden kaldırmayı ve “teslimat, depolama, her ne varsa tüm izlerini silmeyi” emrettiğini ortaya koyuyor.

WikiLeaks'in yayımladığı başka bir belgeye göre, bir toplantıda, saldırının kurbanı olduğu iddia edilen ve bildirilen semptomların bir klor gazı zehirlenmesi ile tutarlı olup olmadığı hakkındaki görüşleri sorulan toksikoloji uzmanları, semptomlar ve klor maruziyeti arasında bir korelasyon olmadığı sonucuna vardıklarını açıkladı.

Sputnik’te yer alan habere göre ifşa edilen belgeden ayrıca başmüfettişin, Duma’daki eylemin “bir propaganda uygulaması” olduğunu dile getirdiği görülüyor.

WikiLeaks, geçen ayki ifşaatında ABD, İngiltere ve Fransa'nın Duma'daki hava saldırıları hakkında OPCW tarafından yapılan soruşturmaların çarpıtıldığını ortaya koymuştu.

WikiLeaks'in yayımladığı e-postanın içeriğine göre OPCW uzmanı, çalışma arkadaşlarının Duma'daki saldırılar hakkındaki bilgileri kasıtlı olarak çarpıttığını ve araştırma ekibinin Batılı güçlerin saldırısı sonrası sahada elde ettiği bulguları değiştirdiğini belirtmişti.

Sızıntı, geçen yıl saldırıdan dolayı Şam'ı suçlamak için ağız birliği yapan Batılı medya kuruluşlarının neredeyse tamamı tarafından gözardı edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.