1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Usta oyuncu Metin Akpınar'dan bomba Erdoğan Açıklaması! Seçilemeyeceğini görürse seçime gitmez
Usta oyuncu Metin Akpınar'dan bomba Erdoğan Açıklaması! Seçilemeyeceğini görürse seçime gitmez

Usta oyuncu Metin Akpınar'dan bomba Erdoğan Açıklaması! Seçilemeyeceğini görürse seçime gitmez

Usta oyuncu Metin Akpınar, Cumhurbaşkanı Erdoğan için, "Seçime giderken eğer yapılan araştırmalarda seçilemeyeceğini görürse seçime gitmez diye düşünüyorum" dedi.

A+A-

Usta oyuncu Metin Akpınar, geçen yıl izleyiciyle buluşan “İyi ki yapmışım” adlı belgeselinden sonra bir biyografiyle karşımızda. “Sahneye Adanmış Bir Ömür: Metin Akpınar” başlıklı eseri usta sanatçıyla konuştuk. Akpınar, sanat yaşamı ve gündem üzerine iddialı sözler söyledi.

Cumhuriyet Gazetesinden Emrah Kolukısa’ya açıklamalarda bulunan usta oyuncu Akpınar, "Muhalefet çok büyük hata yapmazsa, siyasi tarihe baktığımızda ekonomik sıkıntılar iktidarlar için çok hoş değildir" dedi. Ancak 6'lı masanın son zamanlarda yetersiz kaldığını dile getiren Akpınar, "Çok güzel toplandılar, yuvarlak masa, herkes eşit falan, sadece işte güçlendirilmiş parlamenter sistemde birliktelik olduğu anlaşıldı. Ama dış politikayı ne yapacaksınız, ekonomiyi nasıl düzelteceksiniz, tarımı nasıl canlandıracaksınız... Sihirli çubukla dokunmuş gibi düzelmez ki bunlar. Çok ciddi plan program yapılması lazım" dedi.

Akpınar, "Siyasi otorite kendi ideolojisini yerleştirmek için tarımı harcadı, sanayiyi harcadı, gelişimi harcadı. O yüzden bu hale geldik. Yazıktır" ifadelerini kullandı.

Akpınar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Sayın Cumhurbaşkanı da iyi bir pragmatist, iyi bir zamanlamacı kendine göre duruma göre kendinden ödün verebiliyor, çabuk değişebiliyor, dönebiliyor... Burada da seçime giderken eğer yapılan araştırmalarda seçilemeyeceğini görürse seçime gitmez diye düşünüyorum" açıklamasında bulundu.

"Tamamen iptal etme hakkı yok ama altı ay erteleme hakkı var Cumhurbaşkanı olarak ama ondan sonra da meclisin bu altı ayları uzatma hakkı var. Meclis’te de çoğunluğu olduğu için isterse bunu yapabilir. Çünkü bu yüksek enflasyonun dönüşü pek kolay değil. Üretmezsen pahalılık kaçınılmaz, bolluk olacak, talep karşılanacak, artısı olacak ki rekabetle fiyat düşecek. En basit iktisat kuralı" dedi.

"ERDOĞAN SEÇİLEMEYCEĞİNİ GÖRÜRSE SEÇİME GİTMEZ"

Akpınar, "Son zamanlarda altılı masanın yetersiz kaldığını görüyorum, çok güzel toplandılar, yuvarlak masa, herkes eşit falan, sadece işte güçlendirilmiş parlamenter sistemde birliktelik olduğu anlaşıldı. Ama dış politikayı ne yapacaksınız, ekonomiyi nasıl düzelteceksiniz, tarımı nasıl canlandıracaksınız… Sihirli çubukla dokunmuş gibi düzelmez ki bunlar. Çok ciddi plan program yapılması lazım. Yani Mustafa Kemal, 29 Sanayi Buhranı’nı nasıl atlattı, ona bir bakın bakalım. Askerliğinden sonraki dönemde 16 yıla neleri sığdırmış ona bir bakın. 16 senede iki tane iktisat kongresi, sürekli kalkınma hızı, iki tane denk bütçe, iktisadi teşekküllerin kurulması, şeker fabrikalarının kurulması, bankaların kurulması, müthiş bir şey(.) 1923‘ten 16 sene alın, şimdi de bugünden 16 sene alın, karşılaştırın bakalım ne çıkıyor? İşte altılı masa bunu alıp, bu uygulamayı vazederse, çok çabuk olmaz ama düzelebilir. Öyle bir ümit her zaman var. Ama sayın Cumhurbaşkanı da iyi bir pragmatist, iyi bir zamanlamacı kendine göre duruma göre kendinden ödün verebiliyor, çabuk değişebiliyor, dönebiliyor. Burada da seçime giderken eğer yapılan araştırmalarda seçilemeyeceğini görürse seçime gitmez diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.