1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ulusal Mobil Uyarı Sistemi Kuruluyor... Doğal Afet Sonrası Bildirim Gönderecek!
Ulusal Mobil Uyarı Sistemi Kuruluyor... Doğal Afet Sonrası Bildirim Gönderecek!

Ulusal Mobil Uyarı Sistemi Kuruluyor... Doğal Afet Sonrası Bildirim Gönderecek!

Doğal afetler sonrası ülke genelinde sağlıklı iletişim için kurulacak 'Ulusal Mobil Uyarı Sistemi'nin çalışmaları hızlandırıldı.

A+A-

Deprem gibi doğal afetler ile acil durumlarda iletişim için kurulması planlanan ortak hattın detayları ortaya çıktı.

BTK bünyesindeki Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanlığı tarafından 14 Ocak’ta alınan karar doğrultusunda 22 Ocak’ta (Erzincan’da 24 Ocak’ta meydana gelen depremden iki gün önce) yayımlanan taslak, afet, acil durumlar ile kamu düzenine, milli güvenliğe ve ulusal siber güvenliğe tehdit oluşturabilecek durumlarda kullanıcıların coğrafi olarak belirli bölgelerde bildirimler almalarını sağlayan sistemlerin kurulması ve işletilmesine ilişkin hususların belirlenmesini içeriyor.

Habertürk'ten Necdet Çalışkan'ın haberine göre ilgili kamu kurum ve kuruluşları görevleri kapsamında afet ve acil durumlar ile kamu düzenine, milli güvenliğe ve ulusal siber güvenliğe tehdit oluşturabilecek durumlara ilişkin bildirimlerini ulusal mobil uyarı sistemi üzerinden yapacak.

AFET SONRASI VE ACİL DURUMLARDA  DEVREYE GİRECEK!

İlgili kurum ve kuruluşların ve kamuoyunun görüşüne açılan Ulusal Mobil Uyarı Sisteminin Kurulmasına ve İşletimine İlişkin Yönetmelik Taslağı’na göre Ulusal Mobil Uyarı Sistemi, 4 temel bileşenden oluşuyor. Ulusal Mobil Uyarı Sistemi ile afet ve acil durumlar ile kamu düzenine, milli güvenliğe ve ulusal siber güvenliğe tehdit oluşturabilecek durumlarda, coğrafi olarak belirli bölgelerde bulunan kullanıcıların, Mobil Alarm Sistemi (CMAS),Hücresel Yayın Sistemi (CBS),Çağrı Öncesi Anonsu ve SMS yöntemlerinden asgari biri ile bildirim almaları sağlanacak. Taslağa göre Mobil Alarm Sistemi (Commercial Mobile Alarm System – CMAS) afet durumlarında, gerekli teknik özellikleri karşılayan cihazlara sahip kullanıcıların bildirimler almalarını sağlayan sistemi; Çağrı Öncesi Anonsu, mobil elektronik haberleşme şebekesinde çağrı başlatılmadan önce arayan aboneye dinletilen ses kaydını; Hücresel Yayın Sistemi (Cell Broadcast System – CBS) ise aynı anda belirli bir bölgedeki bütün kullanıcılara metin tabanlı mesaj iletilmesini sağlayan teknolojiyi ifade ediyor.

YILDA BİR KEZ TEST EDİLECEK

İşletmeciler, ulusal mobil uyarı sistemi tarafından CMAS, CBS, SMS ve çağrı öncesi anonsu yöntemleri ile kendilerine gönderilen bildirimlerin, eksiksiz ve ücretsiz olarak gönderilmesini sağlayacak teknik altyapıyı, yönetmeliğin yürürlüğe giriş tarihinden itibaren 3 ay içerisinde kurmak ve işletmekle yükümlü olacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.