1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Türkiye'de Donald Trump'a Güvenenlerin Oranı Düştü
Türkiye'de Donald Trump'a Güvenenlerin Oranı Düştü

Türkiye'de Donald Trump'a Güvenenlerin Oranı Düştü

Pew Araştırma Merkezi’nin yayınladığı anket sonuçlarına göre, Amerika dışında yaşayanların yüzde 64’ü ABD Başkanı Donald Trump’a güven duymuyor.

A+A-

Pew Araştırma Merkezi’nin yayınladığı anket sonuçlarına göre, Amerika dışında yaşayanların yüzde 64’ü ABD Başkanı Donald Trump’a güven duymuyor. Araştırmaya dahil edilen ülkeler arasında Trump’a muhalif duranların oranının en fazla olduğu ülke Meksika olurken, bunu Almanya ve Türkiye takip etti.

Merkezi Washington’da bulunan Pew Araştırma Merkezi’nin geçen yıl ilkbahar aylarıyla sonbahar aylarının başı arasında 33 ülkede yaptığı 2019 Küresel Eğilimler Anketi’nin sonuçları Çarşamba günü yayınlandı.

Araştırmanın sonuçlarına göre, Amerika dışında yaşayan ve ankete katılanlar arasında ABD Başkanı Donald Trump’a "hiç güvenmediğini" söyleyenlerin oranı yüzde 64 olarak kaydedildi.

TÜRKİYE TRUMP'A GÜVENİN EN AZ OLDUĞU İLK ÜÇ ÜLKE ARASINDA

Amerika'nın Sesi'nden Burcu Gündoğan'ın haberine göre, Trump karşıtı görüşlerin en yaygın görüldüğü ülke Meksika oldu. Buradaki katılımcıların yüzde 89’u Trump’a güvenmediklerini aktardı.

Meksika’dan sonra Trump’a güvenin en az olduğu ülkelerin başında Almanya, Türkiye, İsveç ve Fransa geliyor.

Almanya’da halkın yüzde 13’ü Trump’a güvendiğini, yüzde 85’i ise güvenmediğini belirtti. Türkiye’de ise Trump’a güvenenlerin oranı yüzde 11 olarak tespit edilirken, güvenmeyenlerin oranının yüzde 84 olduğu gözlemlendi.

EN ÇOK SAĞ GÖRÜŞÜN HAKİM OLDUĞU ÜLKELERDEN DESTEK ALDI

Araştırmanın sonuçlarıyla ilgili hazırlanan raporda, dünya genelinde Trump’a duyulan güven ortalamasının yüzde 29’da kaldığına ancak bu oranın düşük olmasına karşın iki yıl önce elde edilen sonuçtan daha yüksek olduğuna da dikkat çekildi. 2017 yılında yapılan benzer bir araştırmada Trump’ın küresel ölçekte aldığı güvenoyu ortalaması yüzde 22’ydi.

Trump’a güvenenlerin çoğuysa muhafazakar ve sağcı partilerin iktidarda olduğu ülkelerden oldu. Otoriter eğilimleriyle dikkat çeken Rodrigo Duterte’nin liderlik yaptığı Filipinler, Trump’a yüzde 77 oranla en fazla destek verilen ülke olarak listeye girdi. Bunu yüzde 71 oranla İsrail takip etti.

SAVAŞA GİRMEYİ MUHTEMEL GÖRÜYOR

Öte yandan, Amerikan halkının yüzde 71'i ABD'nin bir kaç yıl içinde İran ile savaşa girmesinin muhtemel olduğuna inanıyor.

Reuters/Ipos tarafından, ABD'nin İranlı General Kasım Süleymani'yi geçen hafta öldürmesinin ardından yapılan anket sonuçlarına göre, Amerikan halkının yaklaşık dörtte üçü ABD ve İran arasındaki gerilimin savaşa dönüşebileceğini düşünüyor.

Ankete katılan her 10 Cumhuriyetçi Parti destekçisinden 7'si savaşın muhtemel olduğunu düşünürken, Demokrat Parti destekçilerinin yüzde 77'si de aynı görüşü paylaşıyor.

Amerikan halkının yüzde 17'si ise savaş olasılığına inanmadığını belirtirken, yüzde 5'i savaş ihtimaline ''hiç olası değil'' yanıtını verdi.

Ankete katılanların yüzde 53'ü ise ABD Başkanı Donald Trump'ın İran politikasını onaylamıyor.

Her 10 kişiden 4'ü İran'ın ABD için büyük bir tehdit teşkil ettiğini söylerken, yüzde 4'ü ise İran'ı tehdit olarak görmediklerini ifade etti. Anket, İran'ın Irak'taki ABD üslerine saldırısından önce 3-6 Ocak tarihleri arasında yapıldı.

ODATV

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.