1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sosyal medya'nın gündemine oturdu! Bekçiler ne kadar maaş alıyor?
Sosyal medya'nın gündemine oturdu! Bekçiler ne kadar maaş alıyor?

Sosyal medya'nın gündemine oturdu! Bekçiler ne kadar maaş alıyor?

Bekçilere verilecek yetkiler tartışılırken, Bekçilerin 2020 yılında ne kadar maaş aldıkları sosyal medya'da gündem oldu. Lise mezunu, ön lisans ve lisans mezunu olan bekçiler ne kadar maaş alıyor?

A+A-

Türkiye’de daha önce görev yapan ancak 1991 yılından sonra yardımcı hizmetlerde görevlendirilmeye başlayan bekçiler, yeniden sokaklara çıkmıştı. Bekçilerin kimlik sorgulaması tartışma yaratırken, şimdi de lise mezunu ve lisans mezunu bekçilere verilmesi planlanan maaşlar kafa karışıklığı yarattı. Gelişmeler sonrası herkes bekçilerin ne kadar maaş aldığını merak etmeye başladı. Göreve yeni başlayan lise mezunu bekçinin 5 bin 71, ön lisans ve lisans mezunu bekçinin ise 5 bin 78 lira maaş aldığı ortaya çıktı.

BEKÇİ MAAŞLARI DERECEYE GÖRE

Lise mezunu bekçinin maaşı derecesi yükseldiğinde 5 bin 467 liraya, ön lisans ve lisans mezunlarının maaşları da 1. dereceye geldiklerinde 5 bin 625 liraya yükseliyor. Bekçilerin durdurma yetkisini kullanılabilmesi için makul bir sebebin bulunması gerekecek. Süreklilik arz edecek, fiili durum ve keyfilik oluşturacak şekilde durdurma işlemi yapılamayacak.

BEKÇİ DURDURMA SEBEBİNİ BİLDİRECEK

Çarşı ve mahalle bekçisi, görevini yerine getirirken kendisinin çarşı ve mahalle bekçisi olduğunu belirleyen belgeyi gösterdikten sonra, durdurduğu kişiye durdurma sebebini bildirecek, durdurma sebebine ilişkin sorular sorabilecek, kimliğini veya bulundurulması gerekli diğer belgelerin ibraz edilmesini isteyebilecek. Bu kişilere kimliğini ispatlamada gerekli kolaylık gösterilecek. Belgesinin bulunmaması, açıklamada bulunmaktan kaçınması veya gerçeğe aykırı beyanda bulunması dolayısıyla ya da sair surette kimliği belirlenemeyen kişi tutularak durumdan derhal genel kolluk görevlileri haberdar edilecek.  

BEKÇİ, POLİS VE ÖĞRETMEN MAAŞLARI KARŞILAŞTIRILDI 

Bekçilerin alacağı maaşın kamuoyunda öğrenilmesinin ardından, bekçiler, polisler ve öğretmenlerin aldığı maaşlar arasında karşılaştırma yapıldı. İşte bekçi, polis ve öğretmen maaşları:

bekci-maaslari-2020.png

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.