1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. PTT kargo tam kapanma sürecinde çalışmaya devam edecek mi? Sokağa çıkma yasağında kargolar açık olacak mı, dağıtımlar devam edecek mi?
PTT kargo tam kapanma sürecinde çalışmaya devam edecek mi? Sokağa çıkma yasağında kargolar açık olacak mı, dağıtımlar devam edecek mi?

PTT kargo tam kapanma sürecinde çalışmaya devam edecek mi? Sokağa çıkma yasağında kargolar açık olacak mı, dağıtımlar devam edecek mi?

PTT kargo hakkında merak edilen detaylar açıklamaya başladı. Geçtiğimiz Perşembe günü girdiğimiz tam kapanmanın ardından kargolar faaliyetlerine devam edecek mi sorusu karşısında gelen açıklamalara bakılacak olduğu zaman kargoların çalışmalarına devam edecek olduğu belli oldu. Gerçekleştirilmiş kabine toplantısının hemen ardından yapılan açıklamalara bakılacak olduğu zaman tam kapanma kararı geldi

A+A-

PTT kargo hakkında merak edilen detaylar açıklamaya başladı. Geçtiğimiz Perşembe günü girdiğimiz tam kapanmanın ardından kargolar faaliyetlerine devam edecek mi sorusu karşısında gelen açıklamalara bakılacak olduğu zaman kargoların çalışmalarına devam edecek olduğu belli oldu. Gerçekleştirilmiş kabine toplantısının hemen ardından yapılan açıklamalara bakılacak olduğu zaman tam kapanma kararı geldi ve Perşembe günü akşam itibari ile başlayan 18 günlük tam kapanma ardından 17 Mayıs tarihine kadar aralıksız bir şekilde devam edecek olduğu belli oldu. Bu süreç içerisinde vatandaşlar tarafından en merak edilen konulardan bir tanesi de bu süreç içerisinde PTT kargo açık olacak mı ve çalışmalara devam edecek mi üzerinde meydana geldi. Yayınlanan son genelgeye bakılacak olduğu zaman iç işleri bakanlığı genelgesinden 81 il valiliklerine gelen kapsam ile beraber kargoların durumları belli oldu. PTT kargo çalışmalarına devam edecek mi, hafta sonu çalışacak mı çalışmayacak mı, dağıtımlar devam edecek mi sorusu yanıt buldu.

PTT kargo çalışma saatlerinden salgının ilk dönemlerinden bu sürece kadar en merak edilen konuların başında gelmesi dikkatleri çekti. Kargoların çalışma saatleri meydana gelen salgın dönemleri içerisinde birçok kere düzenlemelere gidildi. Son gelen kapanma kararı ile beraber PTT kargo çalışmalarına devam edecek mi sorusu internet ortamlarında vatandaşlar tarafından en çok aranan konulardan bir tanesi olmaya başladı.

Tam kapanmada kargolar çalışmalarına devam edecek mi?

Tam kapanmada kargolar çalışmalarına devam edecek mi en merak edilen konulardan bir tanesi olmaya başladı. Yapılan yeni düzenlemeler ile beraber kargolar açık olacak mı? Bu zamana kadar gelen resmi açıklamalara bakılacak olduğu zaman tam kapanma sırasında dahi kargolar çalışmalarına hız kesmeden devam edecek. Bakanlık tarafından gelen açıklama kapsamında muaf olarak yer alacak kişiler ile beraber yer alan listeler kargoların çalışanların da muaf olacakları dikkatleri çekti.

İç işleri bakanlığından gönderilen genelge…

Tam kapanma süresinde muaf olan kişiler ile beraber yerlerin listelerine de yer veren bakanlık tarafından gelen açıklamalar dikkatleri çekti. Bu açıklamalar sırasında belirlenen genelge kapsamında;

Sokağa çıkma kısıtlamalarının meydana geldiği su süreçler içerisinde istisna kapsamında olduğunu belgeler ile göstermek ve muafiyet nedeni il beraber güzergahı ile sınırlı olmak kaydı ile açıklama geldi. Bu açıklama sırasında; '' 29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00 itibari ile başlayacak olan kısıtlama, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00'e kadar aralıksız devam edecek bir şekilde tam kapanmaya sürecine gidiliyor. Bu tarihler arasında yer alan tüm günler içerisinde kesintisiz bir şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmaya devam edecektir.

İçişleri Bakanlığı tarafından gelen ve belirtilen üretim, imalat, gıda, temizlik, sağlık gibi birçok alan içerisinde istisna olarak ayrılmış olan kuruluşlar hariç, tüm iş yerleri faaliyetlerine ara verilmek zorunda kalacak. Yeme içme sektörü içerisinde yer alan tüm alanlar ise sadece paket servisle hizmetlerine devam edebilecek. Bu süreç içerisinde şartları uygun olan işletmeler ise bir yandan da bu hizmeti gerektiğinde kesintisiz devam etmeyi başarabilecekler. Hizmetlerini sürdürmek ile yükümlü olarak yer alan kamu kurumlarındaki personel uzaktan ya da dönüşümlü olarak bu süreçler içerisinde çalışmaya yönlendirilecektir. Uzaktan bir şekilde çalışan kamu personeli için de sokağa çıkma sınırlamasına tabi olarak yer alacaklardır.''

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliklerine gönderilmiş olan genelgesinde kargo şirketlerine de değinildi. Açıklama sırasında;

  1. Yurt içi ile beraber dışı taşımacılık (ihracat/ithalat/transit olarak meydana gelen geçişler dâhil olacak şekilde) ve lojistiğine devam eden firmalar ve bunların çalışanları,
  2. Ürün ya da malzemelerin nakliyesine ek olarak lojistiğinde (kargo dahil), yurt içi ve yurt dışı taşımacılık, gibi hizmetlere ek olarak depolama ve ilgili faaliyetler kapsamında görevli bulunan kişiler,
  3. Kargo, su, gazete ve mutfak tüpü dağıtım için çalışmalarına devam eden alanlar ve çalışanları yasaklardan muaf bir şekilde devam edecek.

PTT kargo çalışmaya devam edecek mi?

İç işleri bakanlığı tarafından gelen genelgelere bakılacak olduğu zaman kargo görevlileri bu süreç içerisinde de sokağa çıkma yasaklarından muaf olacaklar. Şubeler bu süreç içerisinde cumartesi günleri dahi olacak. Fakat 08:30 ila 17:30 saatleri arasında dağıtımlarına devam edecekler. Pazar günleri ise PTT şubeleri kapalı olacak ve dağıtımlara hafta da bir gün ara verilecek. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.