1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mustafa Kemal Atatürk'ün Yardımı İle Açılan Caminin Bilinmeyen Öyküsü
Mustafa Kemal Atatürk'ün Yardımı İle Açılan Caminin Bilinmeyen Öyküsü

Mustafa Kemal Atatürk'ün Yardımı İle Açılan Caminin Bilinmeyen Öyküsü

Yazar, Zeynep Lüle’nin kaleme aldığı “Can Yoldaşım” A7 Kitap tarafından yayımlandı. Altı yıl boyunca Mustafa Kemal Atatürk’ün yanından ayrılmayan, “Emir Çavuşu’nun anıları yer aldı.

A+A-

Kitapta, Ali Çavuş’un, Atatürk’ten aldığı talimatla maiyetindekiler aç yatmasın diye Zübeyde Hanım’dan kalan birkaç ziyneti nasıl Osmanlı Bankası’na rehin bıraktığından, Enver Paşa ile arasında geçenlere, yaşanan isyanlara suikastler okuyucuya aktarıldı.

Kitabın “Atatürk’ten Camiye Yardım” başlıklı bölümünde, Atatürk’ün bizzat maddi yardımıyla yapılan Mihalıççık Cami anlatıldı. Atatürk’ün nasıl, Ali Çavuş aracılığıyla Yunanlıların işgali sırasında yıkılan caminin yapımına yardım ettiğine dikkat çekildi.

İşte “Atatürk’ten Camiye Yardım” başlıklı o bölüm:

“Ali Çavuş’un anıları arasında dedemin memleketi Mihallıçık’taki caminin onarımı için Atatürk’ün para yardımı yaptığı da yer alıyor. Atatürk’ün, Yunanlıların işgal sırasında yakıp yıktıkları ve imkânları olmadığı için Mihallıççıklıların yaptıramadığı kasabanın tek camisine Ali Çavuş aracılığı ile 5 bin lira yollamış. Bu konu Ali Çavuş’un notlarında var. Atatürk’ün tüm masraflarını bizzat karşılayarak yaptırdığı bu cami, bugün Mihallıççık’ta, ‘Aşağı Cami’ veya ‘Mihalıççık Atatürk Camii’ diye adlandırılıyor.

Aşağı Cami adıyla halk arasında anılan camii, asıl ismiyle ‘Cami-i Kebir’ 1302 (1886) yılında Sivrihisarlı Hacı Süleyman tarafından yaptırılmış. O tarihlerde Mihalıççık, Sivrihisar’a bağlı bir kasaba imiş. Mihalıççık, Yunan işgaline uğrayan yerlerden biri. Cami Yunanlar tarafından tahrip edilmiş ve uzun süre tamir edilememiş. Ali Çavuş’un bu konuyu iletmesinin ardından Atatürk, Ali Çavuş aracılığı ile ‘Can Yoldaşı’nın memleketindeki bu caminin yapımı için 5 bin lira yollamış ve cami baştan aşağı onarılmış.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.