1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kanal İstanbul'un altından dolandırıcılık iddiası çıktı
Kanal İstanbul'un altından dolandırıcılık iddiası çıktı

Kanal İstanbul'un altından dolandırıcılık iddiası çıktı

Kanal İstanbul ile ilgili sosyal medyada “Kanal İstanbul Project” adlı Arapça videonun altından dolandırıcılık hikayesi çıktı.

A+A-

Kanal İstanbul ile ilgili sosyal medyada “Kanal İstanbul Project” adlı Arapça videonun altından dolandırıcılık hikayesi çıktı.

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, “Tuhaf bir Kanal İstanbul öyküsü” başlıklı yazısında, olayın ayrıntılarını kaleme aldı.

ESKİ BAŞKANLA İLGİNÇ ORTAKLIK

Çiğdem Toker, bir okurundan gelen mesaj üzerine yaptığı araştırmaları şöyle anlattı:      

“Belki gördünüz belki görmediniz. Sosyal medyada hızla yayılan ‘Kanal İstanbul Project’ isimli Arapça bir video var. Animasyonlu Kanal İstanbul görüntüleri eşliğinde emlak pazarlaması yapılıyor.

Altında ‘alrayantr.com’ yazan bu videonun 2015 tarihli oluşu, Kanal İstanbul'un en çok Araplara yönelik bir rant projesi olduğunun kanıtlarından biri olarak tartışılıyor.

Bir okurdan konuyla ilgili mesaj aldım. Devamını araştırınca daha da ilginç bilgilere ulaştım. Okurum, New York'ta yaşayan Ekim Nazım Kaya. Online eğitim şirketleri sahibi bir girişimci. Video sırasında alttan geçen ‘alrayantr.com’ adresine baktığında, internet alanının satışa açık olduğunu görmüş ve düşük bir bedelle bu alanı satın almış. İşlemin ardından ‘dökülen’ maillerden şirketin adının Alrayan Tourism olduğunu sahibinin de Mazin Ali Hamad olduğunu öğrenmiş.

Ticaret Sicili kayıtlarına da ben baktım. Alrayan Tourism Emlak Danışmanlık Şirketi 2014 yılında Ceylanpınar'da ikamet eden Menderes Atilla ile Irak uyruklu Mazin Ali Hamad tarafından kurulmuş. Menderes Atilla 200 bin TL sermaye ile kurulan şirketten Mart 2018'de hissesini devrederek çıkmış.”

DOLANDIRICILIK İDDİASI

“Bu ortaklığın ilginç kısmı ise 15 Ocak 2019'da medyaya yansımış. ‘durushaber.com’ sitesindeki habere göre Iraklı iş insanı Hüseyin Mahmod Abbas dolandırıldığı iddiasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuş” diyen Toker şöyle devam etti:

“Menderes Atilla'nın Şanlıurfa Ceylanpınar eski Belediye Başkanı olduğu belirtilen haberde Atilla ve ortağı Mazin Ali Hamad tarafından, 123 bin dolar dolandırıldığını iddia eden Abbas, Alrayan Real Estate ofisinde görüşme yaptıklarını söylüyor. Haberde suç duyurusuyla ilgili olarak, avukatları Muhammed Aksan'ın raporuna yer veriliyor. İddia ağır: Özel ve resmi belgelerde sahtecilik yapıldığı iddiası.

(Araştırırken gördüm: Ceylanpınar eski Belediye Başkanı Atilla'nın başkanlık yaptığı döneme ilişkin farklı usulsüzlük iddialarına ilişkin rapor ve tespitler geçen Ağustos'ta Ali Ekber Ertürk imzasıyla da yayımlanmış.)

Bu suç duyurusunun nasıl sonuçlandığını bilmiyorum. Belki dava açıldı belki takipsizlik çıktı.

Ancak görünen o ki, benim ‘iri kıyım emlak projesi’ olarak nitelediğim Kanal İstanbul konusunda benzer rant hikayeleri sürpriz olmayacak.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.