1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kamu işçisine ve kadroya geçen taşeron işçilere ikramiye ödemesi yapılacak?
Kamu işçisine ve kadroya geçen taşeron işçilere ikramiye ödemesi yapılacak?

Kamu işçisine ve kadroya geçen taşeron işçilere ikramiye ödemesi yapılacak?

Yüz binlerce çalışan bekliyordu. Geri sayım başladı. Kamu işçisine ve kadroya geçen taşeron işçilere ödenecek ikramiye (tediye) ödemesi en az 913 lira olacak. Peki ikramiye tutarı nasıl hesağlanıyor? Kamu işçisine ne kadar ikramiye verilecek?

A+A-

Kamu işçilerine her yıl 52 günlük ücretleri tutarında ilave tediye yani ikramiye ödeniyor. Bu ödeme de dört taksit halinde yapılıyor. İlk ödemenin tarihi Cumhurbaşkanı kararı ile belli olacak.Önceki yıllardaki uygulamalara göre ödemelerin ilki ocakta yapılıyordu. Bu yıl da benzer bir uygulamanın olması bekleniyor. Yetişmese dahi hemen şubat başında ikramiyeler hesaba yatacaktır.

NE KADAR İKRAMİYE VERİLECEK?

Kamuda kadroya geçen taşeron işçiler de dahil olmak üzere kamuda görev yapan işçilerin tamamına 13 günlük ücretleri üzerinden tediye ödemesi yapılacak. Bu kapsamda asgari ücretle çalışan bir işçiye 13 günlük ücreti karşılığı ‘en az 913 TL’ ilave tediye ödenecek. Kamu işçisinin ücreti arttıkça eline geçen tediye miktarı da artacak. 3.000 TL brüt ücreti olan bir kamu işçisine 929 TL, 3.500 TL brüt ücreti olan kamu işçisine 1.084 TL, 4.000 TL brüt ücreti olan kamu işçisine 1.239 TL ilave tediye ödenecek.

İKRAMİYE TUTARI NASIL HESAPLANIYOR?

İlave tediye ödemesinin miktarı günlük ücret üzerinden hesaplanıyor. 2020 yılının ilk taksiti olan ocak ayı tediye miktarı, kamu işçisinin 13 günlük ücreti olarak ödenecek.İlave tediyeye esas olan aylık kazançların hesabında, fazla mesai, evlilik, çocuk zamları veya primleri, ayni yardımlar, hafta ve genel tatil ücretleri dikkate alınmıyor. İlave tediyenin hesabı işçinin esas ücretinin aylık toplamına göre yapılıyor.

KADROYA GEÇEN TAŞERONLARA İKRAMİYE

Çalıştığı kamu kurumunun işçisi haline gelen taşeron işçilere de ilave tediye ödenmesi gerekiyor. Tediye ödemesi yılın tamamında çalışan işçilere 52 gün olarak ödeniyor. Ocak ayı tediyesinde işçiler, bu açıdan herhangi bir sorunla karşılaşmayacak, 13 günlük ücretleri üzerinden tediyeler hesaplanarak ödenecek. Diğer yandan belediyelerde taşeron olarak çalışırken belediye şirketlerine geçirilen işçiler ise kanunen bu şirketlerin ilave tediye ödemesi zorunluluğu olmadığı için ilave tediye alamıyorlar.

HACİZ YOK

İlave tediyelerin haciz edilmesi mümkün değildir. Konuyla ilgili Yargıtay kararlarında da ilave tediye ödemelerine haciz konulamayacağı hüküm altına alınmıştır. İlave tediyeden sigorta primi kesilebilir. Ayrıca tediyeler Damga Vergisi’ne de tabi.

İKRAMİYE ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Kamu işçilerine her yıl 52 günlük ücretleri tutarında ilave tediye dört taksitle ödeniyor. Bu yıl da tediyeler ödenecek ancak henüz tediyelerin ödenme tarihi netleşmedi. Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı kararı yayımlanınca tediyelerin ödeneceği tarih netleşecek. Geçtiğimiz yıllardaki gibi tediyelerin ilk taksitinin ocak ayı içerisinde ödenmesi bekleniyor. Bu beklenti gerçekleşirse kamu işçileri ve kadroya geçen taşeron işçiler ilave tediyelerine bu ay içerisinde kavuşabilecekler.

52 GÜNLÜK TEDİYE ÖDENECEĞİ HÜKÜM ALTINA ALINMIŞTIR

6772 sayılı kanun kapsamında kamu işçilerine yılda 52 günlük ilave tediye ödeneceği hüküm altına alınmıştır. İlave tediye kanunla güvence altına alınmış bir haktır ve bütün kamu işçileri bu haktan yararlanmaktadır. Genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinde kadroya geçen işçilere, ayrı bir tüzel kişiliği bulunmaksızın devlet tüzel kişiliği içerisinde yer alan genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerine ait olan bir kurumlarda kadroya geçen işçilere yılda 52 günlük tediye ödenmesi gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler