1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İstismarların gizlendiği Hastanede! Bir skandal daha
İstismarların gizlendiği Hastanede! Bir skandal daha

İstismarların gizlendiği Hastanede! Bir skandal daha

Küçükçekmece'de Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi'nde 115 çocuğun hamileliğinin gizlenmesinin ardından bir skandal daha ortaya çıktı.

A+A-

2017 yılında İstanbul Küçükçekmece’deki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 115 çocuğun hamile olduğu saptanmış, durumun savcılığa bildirilmediği belirlenmişti. Skandalla ilgili hazırlanan iddianamede, hastanenin başhekim yardımcısı ve sosyal hizmet uzmanı hakkında 2 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

Sağlık Bakanlığı, soruşturma kapsamında 2017 yılının Ocak ve Mayıs ayındaki beş aylık dönemde hamile çocukların adli makamlara bildirilmemesini araştırırken, geçmiş dönemlerde de yani 2016 yılında da bildirim yapılmadığını belirledi.

SUÇ DUYURUSU

Habertürk‘ten Arzu Kaya’nın haberine göre aynı hastanede 2016 yılında tam 376 hamile çocuğun adli makamlara bildirilmediği belirlendi. Bu çocukların 18’inin de 15 yaşın altında olduğu anlaşıldı.

Habere göre Sağlık Bakanlığı bu ikinci büyük skandalla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulundu. Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Başhekim, 2 sosyal hizmet uzmanı, 11 doktor olmak üzere toplam 14 kişi hakkında, “görevi kötüye kullanma” ve “suçu bildirmeme” suçundan 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

İddianamede sosyal hizmet görevlilerinin, hekimlerce kaydı oluşturulan hamile çocuklarla görüşme yapmadığı, görüşme yapmadığı gibi adli makamlara da bilgi vermediği belirtildi. Savcılığın tespitine göre sosyal hizmet uzmanının çocuklarla görüşme yapması, yaşanan ya da yaşanması muhtemel sorunlara çözüm getirecekti.

“DENETİM VE GÖZETİM YAPILMADI”

İddianamede, dönemin başhekiminin denetim ve gözetim görevini yerine getirmeyerek kusurlu olduğu belirtildi. Doktorların kusurunun ise çocukların muayenesini yapıp vaka formunu düzenlemeyerek durumu adli mercilere bildirmemesi.

YETKİLİYMİŞ GİBİ…

İddianamede ayrıca 15 yaş altı çocuklarda rıza aranmayacağı, 15 yaş üstünde ise cebir, tehdit veya iradeyi etkileyen herhangi bir durum olması halinde durumun adli mercilere bildirilmesi gerektiği kaydedildi. Sanıkların hukuki durumu nitelendirmeye yetkili olmadığı vurgulanan iddianamede, yetkili olmadıkları halde yetkileri varmış gibi nitelendirme yaparak adli makamlara bilgi verilmediği anlatıldı.

‘EĞİTİM ALMADIK’ SAVUNMASI

Sanıklar ise savcılığa sundukları savunmada, sosyal hizmetlere bildirim yapılması gerektiği konusunda bilgilendirilmediklerini, konuyla ilgili eğitim almadıklarını belirtti.Ancak sosyal hizmet bildirim sisteminin nasıl çalıştığına dair kendilerine eğitimler verildiği tespit edildi. Skandalla ilgili hazırlanan iddianame mahkemece kabul edilirken, davanın ilk duruşması önümüzdeki ay görülmeye başlanacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.