1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan’dan İş Bankası hisseleri için talimat
Erdoğan’dan İş Bankası hisseleri için talimat

Erdoğan’dan İş Bankası hisseleri için talimat

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, İş Bankası'nın yönetimi CHP'de olan hisselerinin devrine ilişkin düzenlemenin biran önce Meclis gündemine taşınması talimatını verdi. Değişiklik ile hisselerin yönetiminin Hazine'ye bırakılması planlanıyor.

A+A-

BİR PARTİNİN TİCARİ KURUM HİSSELERİNİ YÖNETMESİ SİYASİ PARTİLER YASASINA AYKIRI

İş Bankası'nın CHP tarafından yönetilen hisseleri tartışmalarının arkasında bir partinin, ticari kurumun hisselerini yönetmesinin Siyasi Partiler Yasasına aykırı olması bulunuyor. AK Parti'nin konuyla ilgili yaptığı çalışma son MKYK'da gündeme geldi ve kapsamlı bir tartışma yapıldı. MKYK üyelerine, Atatürk'ün mirası, darbe ve muhtıralar sonrasında bu konuda yapılan uygulamalar detaylı olarak anlatıldı. Atatürk'ün, aslında hisselerin halka bırakılmasını amaçladığını, bugünkü tablonun ise bunu yansıtmadığı belirtildi.

"BU YANLIŞIN DÜZELTİLMESİ, YASAL HALE GETİRİLMESİ GEREKİYOR"

Ayrıca, "Siyasi Partiler Yasası başta olmak üzere yasalar ve ilgili mevzuat bir partinin böyle bir siyasi faaliyet içinde olmasını engelliyor. Bu yanlışın düzeltilmesi, yasal hale getirilmesi gerekiyor" denildi. Başkan Erdoğan da toplantıda, bu konunun çözülmesi gerektiğinin altını çizdi ve "Gerekli çalışmaları hızla tamamlayıp, hazırlığı yapıp bir an önce Meclis gündemine getirin" diye konuştu.

HAZİNE BU HİSSELERİ YÖNETECEK, GELİR ELDE ETMEYECEK

Yapılacak yasal düzenleme ile ilgili MKYK'ye bilgi verildi. Buna göre birkaç alternatif bulunsa da en yakın olasılık CHP'nin yönetiminde bulunan hisselerin Hazine'ye bırakılması. Hazine, şu anda olduğu gibi bu hisseleri yönetecek. Herhangi bir gelir elde etmeyecek. Hisselerden gelen gelir ilgili kurumlara aktarılmaya devam edilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.