1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Depremin ardından muhalefetten teklif: 'Kimlik kartı verilsin'
Depremin ardından muhalefetten teklif: 'Kimlik kartı verilsin'

Depremin ardından muhalefetten teklif: 'Kimlik kartı verilsin'

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal binalarla ilgili kanun teklifinde bulundu. “Deprem değil bina öldürür” diyen Tanal, ‘binalara kimlik kartı’ verilmesi için teklif hazırladı.

A+A-

Elazığ ve Malatya’da 41 kişinin hayatını kaybettiği 6.8 şiddetindeki depremden sonra binaların sağlamlığı yeniden tartışmaya açılırken, CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal,  ‘binalara kimlik kartı’ verilmesine ilişkin bir kanun teklifi verdi.

Tanal’ın Meclis Başkanlığı’na sunduğu teklifin yasalaşması halinde deprem riski taşıyan binaların takibi kolaylaşacak. Kimlik kartı sistemi sayesinde her bir binanın kim tarafından hangi tarihte yapıldığı, teknik şartları, kullanılan malzeme, binayı denetleyenler, onay ve ruhsat verenler, binanın zeminini, kalitesini, konumunu kontrol edenler, yapım süresi ve tüm sorumlular herkes tarafından bilinecek.

CHP’li Mahmut Tanal’ın hazırladığı kanun teklifinin gerekçesinde, Türkiye’nin deprem fay hatları bakımından yüksek risk taşıyan bir konumda olduğu kaydedildi.

 Kaçınılmaz şekilde beklenen depremlerden korunmak için ancak önlemlerin ciddi bir tavır ve yaptırımlarla alınması gerektiğinin altının çizildiği gerekçede, yaşanan depremlerde görüldüğü üzere ölümcül olanın depremler değil yapılar olduğuna dikkat çekildi.

"TIPKI HER İNSANIN YANINDA TAŞIDIĞI GİBİ BİNA ÜZERİNDE..."

Depremde yanındaki bina ayaktayken yıkılmış bina örneklerine her seferinde rastlanıldığının belirtildiği gerekçede, “Bu nedenle binaların hafriyat aşamasından iskan ve sonrasında kullanılmasına, sonrasında ise periyodik olarak kontrolüne kadar geniş kapsamlı bir denetim mekanizması gerekmektedir. Yapılara aynı bir insan gibi, doğumundan ölümüne kadar takip edilebilecek bir kimlik kartı verilmesi, bu neticeye ulaşmak için pratik ve kökten çözüm getirecek ve sonuca götürecek bir uygulama olacaktır. Bu nedenle binalara bir kimlik kartı çıkarılmalı ve bu kartın tıpkı her insanın yanında taşıdığı kimliği gibi binanın üzerinde taşımasını sağlayarak, sadece inşa aşamasında değil sonrasında da vatandaşlarımızın oturacakları, kullanacakları yapıların denetiminin yapıldığını bilmesi ve yapının ne durumda olduğu hakkında fikir sahibi olması açısından önemlidir. Ayrıca araştırma neticesinde değil, isteyen herkesin bu bilgilere ulaşması sağlanmış olacaktır” denildi.

CHP’li Mahmut Tanal’ın imzasını taşıyan kanun teklifinin madde gerekçesinde ise her yapının bir kimlik kartına sahip olması ile denetim mekanizmasının herkes tarafından kontrolünün sağlanacağı, bu kimlik kartına sahip binalara ait bilgilerin gerek fiziksel, gerekse dijital ortamda tutulması, saklanması ve güncellenmesi ile sağlam niteliklere sahip yapıların inşasının sağlanacağı, böylece deprem ve sonrasında yaşanan kayıpların önüne geçebilecek bir mekanizmanın kurulmuş olacağı vurgulandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.