1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. CHP'li Gök, Ali Edizer'in Güdül Devlet Hastanesine nasıl atandığını sordu
CHP'li Gök, Ali Edizer'in Güdül Devlet Hastanesine nasıl atandığını sordu

CHP'li Gök, Ali Edizer'in Güdül Devlet Hastanesine nasıl atandığını sordu

Ankara Milletvekili Levent Gök, Ali Edizer'in GATA Başhekim Yardımcılığı görevinden alınmasından sonra gündeme gelen iddiaları TBMM gündemine taşıdı. Gök, TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde Edizer'in nasıl Güdül Devlet Hastanesi'ne atandığını sordu.

A+A-

Duvar'ın haberine göre, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) bünyesinde Başhekim Yardımcılığı görevini yürütürken sosyal medyada yaptığı paylaşımlarla gündem olan Ali Edizer'in durumu TBMM gündemine geldi.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde Edizer'in görevden alınmasının ardından nasıl Güdül Devlet Hastanesi'ne atandığını ve daha sonra mevzuatın hangi maddesine göre tabiplik görevinin sona erdirildiğini sordu.

Gök soru önergesinde şu soruları yöneltti:

"Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi(GATA) bünyesinde Başhekim Yardımcılığı görevini yürüten Ali Edizer önceki Başbakanlardan Mesut Yılmaz hakkındaki yakışıksız söylemleri, Laik Cumhuriyete ve Medeni Kanuna aykırı olarak çok eşliliği öven sosyal medya paylaşımları yaptığı için bulunduğu görevden alınmıştır. GATA’da sözleşmesi feshedilen Edizer’in Ankara Güdül Devlet Hastanesi’nde doktor olarak göreve başlatıldıktan sonra tabiplikten el çektirildiğine ilişkin Sağlık Bakanlığı tarafından bir açıklama yapılmıştır.

Ali Edizer devlet memuriyeti disiplininden uzak, doktorluk etiğine ve kanunlara aykırı davranış ve söylemleri sebebiyle hiçbir devlet kurum ve kuruluşunda görev alması uygun olmayan bir kişi olarak kamuoyundan büyük bir tepki görmüştür.

GATA’da sözleşmesi feshedilen Edizer’in hangi sebepler ile başka bir devlet hastanesinde göreve başlatıldığı merak edilmekte, bu şahsın Güdül Devlet Hastanesi’nde göreve başlatıldığının öğrenilmesinin ardından Sağlık Bakanlığı’nın hangi mevzuata dayanarak Ali Edizer’e tabiplikten el çektirdiği bilinmemektedir. Sürecin bütün yönleriyle halkımıza açıklanması beklenmekte, yaşanan hadisenin devlet ciddiyetine uygun bir yöntemle kamuoyu vicdanını rahatlatacak bir sonuca erdirilmesi gerekmektedir.

Bu bilgiler ışığında:

  • Uygunsuz söylem ve davranışları sebebiyle Ali Edizer hakkında başlatılan soruşturma veya soruşturmaların içeriklerini açıklar mısınız?
  • Uygunsuz söylem ve davranışları sebebiyle Ali Edizer hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuş mudur? Bulunulduysa sözü geçen suç duyurusunun içeriğini açıklar mısınız?
  • Uygunsuz söylem ve davranışları sebebiyle GATA’da sözleşmesi feshedilen Ali Edizer neden başka bir devlet hastanesinde göreve başlatılmıştır?
  • Ali Edizer Güdül Devlet Hastanesi’nde göreve başlatıldıktan sonra hangi mevzuata dayanılarak tabiplikten el çektirilmiştir?
  • Ali Edizer’in Sağlık Bakanlığı bünyesinde göreve başladıktan sonra yürüttüğü görevleri kronolojik sırası ile açıklar mısınız?

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.