1. HABERLER

  2. DEVLET YARDIMLARI

  3. Çalışan Çalışmayan, Esnaf, Ev Kadını, Emekli Ve İşsizlere 601 TL Para Yardımı verilecek! Nasıl alınabilir işte detaylar!
Çalışan Çalışmayan, Esnaf, Ev Kadını, Emekli Ve İşsizlere 601 TL Para Yardımı verilecek! Nasıl alınabilir işte detaylar!

Çalışan Çalışmayan, Esnaf, Ev Kadını, Emekli Ve İşsizlere 601 TL Para Yardımı verilecek! Nasıl alınabilir işte detaylar!

Devlet bu zamana kadar muhtaç ve geliri olmayan kişilere gıda, konut, sağlık gibi ihtiyaçlarını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmesi için Şartlar sağlayan yaşlılara her ay 672 lira 65 yaş aylığı aylığı ödeniyor. herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmayan yaşlılara bu destek sağlanıyor. Muhtaçlık değerlendirmesi nasıl yapılır?

A+A-

Bu kapsamda yapılan aylık 672 lira. Başvuru şartları ve diğer akla takılan konuları sizin için araştırdık. Kimler alabilir? İlk koşul 65 yaşını doldurmuş olmak. Sosyal güvenlik kuruluşlarından gelir veya aylık alınmıyor olması gerek. Başvuru nereye? Başvuru kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na (kaymakamlık) yapılıyor. Kaç günde sonuçlanır? 1 ay içerisinde işlemlerin sonuçlanması gerekiyor. Yani 65 yaş aylığı için uzun zaman beklemek gibi bir durum söz konusu değil. Emekli olana var mı? Hayır emekliler yararlanamaz. 

DEVLET YARDIMI NASIL ALINIR?

Gelir sahibi olmayan vatandaşlara devlet çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Gıda, para ve kıyafet gibi belli yardımlar bulunmaktadır. Fakirlik maaşı için bazı şartlar bulunuyor. Bu şartlar; anne babası olmayan muhtaç çocuklar, engeli %40 ve üzeri olan engelliler, sosyal güvencesi olmayanlar, herhangi bir gelire ve aylığa sahip olmayanlar, mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olanlar için geçerlidir. Gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı bulunmaması veya bunlar olup da gelir elde edeceği aylık ortalama gelirin yönetmelikle belirlenmiş olan muhtaç aylığı miktarını geçmeyenlere muhtaç aylığı bağlanmaktadır

DEVLET TARAFINDAN VERİLEN YARDIMLAR

Barınma yardımı; başvuruya göre 317 lira, gıda yardımı; başvuruya göre 274 lira, yakacak yardımı; her kış 500 kilo kömür, evde 65 yaş üstü yaşlı bir kişi varsa aylık 130 lira, eşi vefat eden kadına aylık 250 lira, evde engelli varsa engelli kişiye; aylık 261 lira verilmektedir.  Çocuk için sağlık yardımı; aylık 30 lira üniversiteye giden çocuk için aylık 200 lira ve ayrıca bir defaya mahsus geri ödemesiz 12 bin TL, engelli 18 yaş altı yakınına ise aylık 261 lira verilmektedir.

BİN LİRA SOSYAL YARDIM BAŞVURU ŞARTLAR NELER?

Pandemi sosyal destek 3. Faz başvuruları e- devlet üzerinden T.C kimlik numaralarının son hanesine göre başvurular alınmaya başlanmıştır. Başvuru değerlendirmeleri e-devlet üzerinden takip edilmektedir. Yapılan değerlendirmeler kişi bazlı değil hane bazlı yapılmaktadır. Aynı ailede birden çok başvuru olması halinde, tek başvuru olarak değerlendirilmektedir. Başvuran kişinin ailesinde belirtilen kapsamalarda yer alan birinin bulunması halinde değerlendirmeye alınmayacaktır. Bu kapsamlar şöyle; 1. Faz ve 2. Fazdan yaralanmamış olması, 5510 sayılı kanunun 4/a maddesi kapsamında kamu işçileri, 5510 sayılı kanunun 4/c maddesi kapsamındaki memurlar, SGK’dan gelir veya aylık alanlar, İŞKUR işsizlik ödeneğinden faydalananlar, İŞKUR kısa çalışma ödeneğinden faydalananlar 3. Fazdan yararlanamayacaklardır.

GELİR ŞARTI VAR

Muhtaçlık değerlendirmesi nasıl yapılır? Muhtaçlık değerlendirmesi; yaşlının kendisi ve eşinin gelir, servet ve harcamaları ile birlikte nafaka yükümlülüğü dikkate alınarak yapılıyor. Buna göre; kişi başına gelir 701 liranın altındaysa aylık bağlanır. Eş ve başvuran kişinin geliri toplamı 1.402 lirayı aşıyorsa aylık bağlanmaz.

YAŞLI AYLIĞI 2019 ZAMMI NEDİR?

65 yaş aylığı 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere zamlandı. 2022 sayılı yasaya göre; 65 yaş aylıkları memur maaş katsayısına göre belirleniyor. Bu katsayı, 3 Temmuz itibarıyla enflasyondaki artışa göre 0.13056'dan 0.138459'a çıktı. Yani yüzde 6.05 oranında arttı. Yapılan hesaplamayla yeni muhtaç yaşlı maaşı aylık 601 liradan 637 liraya çıkacak.

NE KADAR ZAM GELDİ?

65 yaş aylığı 1 Ocak itibarıyla 672 TL’ye çıkı. Aralık 2019’da 637 TL’ydi. Üç ayda bir yapılan ödeme artık her ay yapılıyor.

HESABA NE ZAMAN GEÇİYOR?

Doğum tarihinin son rakamı 0-5 arası olanlar 5’inde, 1-6 arası olanlar 6’sında, 2-7 arasında olanlar 7’sinde, 3-8 olanlar 8’inde, 4-9 arası olanlar 9’unda ödeme alır. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.