1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Birleşik Krallık'tan tartışma yaratacak vegan kararı
Birleşik Krallık'tan tartışma yaratacak vegan kararı

Birleşik Krallık'tan tartışma yaratacak vegan kararı

Birleşik Krallık'taki iş mahkemesi etik veganlığın bir felsefi inanç olduğuna ve bu nedenle de yasalarla korunması gerektiği kararı verdi.

A+A-

Birleşik Krallık'taki iş mahkemesi etik veganlığın bir felsefi inanç olduğuna ve bu nedenle de yasalarla korunması gerektiği kararı verdi.

Söz konusu dava Zalim Sporlara Karşı Birlik (League Against Cruel Sport) adlı dernekten kovulan Jordi Casamitjana tarafından açılmıştı.

Casamitjana araştırmacı olarak sürdürdüğü işinden, derneğin emeklilik fonunun hayvanlar üzerinde test yapan şirketlere yatırıldığına dair endişesini dile getirdiği için atıldığını öne sürüyordu.

Casamitjana  aksız yere cezalandırıldığını ve kovulma kararının etik veganlık hakkındaki felsefi inançlarından kaynaklandığını iddia ediyordu.

Norwich'te bugün görülen davada yargıç Robin Postle etik veganlığın bir felsefi inanç sayılması için gerekli koşulları sağladığını ve bu nedenle de 2010 Eşitlik Yasası kapsamında korunması gerektiğine hükmetti.

Independent’tan Keremcan Karabatak’ın derlemesine göre yargıç ayrıca Londra'da yaşayan Casamitjana'nın etik vegan inancına bağlı olduğunu açıkladı. Mahkeme böylece bir kişiyi vegan olduğu için işten çıkarmanın yasal olmadığına kararını verdi.

Karar, etik veganlığın bundan sonra ayrımcılığa karşı korunacağı anlamına geliyor. Yasa kapsamında bir inancın korunması için demokratik bir toplumda saygı görmeye layık olmak, insan onuruna aykırı olmamak ve başkalarının temel haklarıyla çelişmemek gibi koşulları sağlaması gerekiyor.

Vegan beslenenler de, etik veganlar da bitki bazlı besleniyor, ancak etik veganlar ayrıca yün veya deriden yapılan kıyafetleri giymeyerek ve hayvanlar üzerinde test edilen ürünleri kullanmayarak her çeşit hayvan istismarından uzak durmaya çalışıyor

Casamitjana'nın işten çıkarılması hakkındaki kararsa Nisan ayında görülecek davayla belli olacak. Zalim Sporlara Karşı Birlik adlı dernekse Casamitjana'nın emeklilik hakkındaki endişelerini dernek içinde veya dışında dile getirdiği için işten çıkarılmadığını iddia ediyor.

Kararın ardından açıklama yapan 55 yaşındaki Casamitjana şu ifadeleri kullandı:

Bunun çok olumlu sonuçları olacak ve bu beni son derece tatmin ediyor.  Artık veganlar inandıklarının yasalarca korunan bir inanç olduğunu hissedecek. Bu onaylı bir inanç. Diğer dinlerden ya da inançlardan daha az önemli değil ve bu onlara güç verecek.

ODATV

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.