1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Belediyeleri Kaybeden AKP Yetkileri Valiliğe Veriyor
Belediyeleri Kaybeden AKP Yetkileri Valiliğe Veriyor

Belediyeleri Kaybeden AKP Yetkileri Valiliğe Veriyor

Bölge illerinde seçimlerde kaybettiği belediyeleri İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla kayyum atayarak devralan iktidar, bundan sonra kayyum kararına gerek duymadan belediye yönetimlerine müdahale edebilecek ve mallarına el koyabilecek.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde hazırlanan ve birçok bakanlığın katkı sunduğu 61 maddelik taslak çalışmada belediye başkanlarının izni olmadan iktidarın projeleri valilikler eliyle yaptırılabilecek ve gideri belediyeden karşılanacak, valiler “şiddete yardım” gerekçesiyle belediyelerin mal ve malzemelerine el koyabilecek.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ın hazırladığı taslak çalışma ile seçmen iradesi ve seçilmiş belediye başkanının kararları yok hükmünde olacak. Belediye Kanunu’nda öngörülen değişiklik ile iktidarın büyük projelerinin belediye yönetimleri tarafından yapılmak istenmediği durumlarda Valiler duruma el koyabilecek, öngörülen proje Vali tarafından belediye kaynakları kullanılarak yaptırılabilecek. Böylece, Kanal İstanbul projesinin protokolünden çekilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bu kararı, Valilik eliyle “yok” sayılacak. Vali, belediyenin araç ve gereçlerinin, personelinin ve bütçesinin Kanal İstanbul projesinde kullanılmasına onay verebilecek.

CUMHURBAŞKANI ONAYI TEK YOL OLDU

Taslak çalışmada, Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nda da değişiklik öngörüldü. Buna göre, Cumhurbaşkanı izni olmaksızın, “bağış yoluyla” üçüncü kişilere ait şirketler belediyelere devredebilirken şimdi bu olanak da ortadan kaldırılıyor ve Cumhurbaşkanı’nın onayı şartı kesinleşiyor. Aynı Kanun’da yapılması planlanan bir diğer değişiklikle de büyükşehirlerin merkez ilçe belediyeleri ile büyükşehir sınırlarında bulunan diğer ilçe belediyeleri arasında ayrım yapıldı. Birbirine komşu iki belediyenin farklı düzenlemelere tabii tutulmasının önü açıldı.

ÖNEMLİ GÖREVLER İLÇELERE VERİLECEK

Büyükşehir belediyelerini kaybeden iktidar, önemli hizmetleri ve gelir kaynaklarını da ilçe belediyelerine devretmeye hazırlanıyor. Düzenleme ile yolcu ve yük terminali yapma, otopark yapma, işletme ve işlettirme, ruhsat verme yetkileri ile mezarlık hizmetlerini yürütme, toptancı hali ve mezbaha yapma yetkisi tek başına ilçe belediyelerine verilecek.

AKP, gelirlerini kesmeye hazırlandığı büyükşehir belediyelerinin bütçelerinin ilçe belediyeleri tarafından kullanılmasına yol açacak bir değişikliğe de taslak çalışmada yer verdi. Belediye Kanunu’nda öngörülen değişiklikle, ortak yatırım programları için ilçe belediyesi bütçesinde ödenek bulunmaması halinde büyükşehir belediyesinin veya bağlı kuruluşlarının bütçesinden bu işler için ödenek ayrılması zorunluluğu getirilecek.

TAŞINMAZ PEŞKEŞİNDE SÜRE UZUYOR

Ortak projelerde büyükşehir belediyelerine yeni yükler öngören iktidar, büyükşehir belediye yönetimlerinin istedikleri ilçe belediyelerine inisiyatif kullanarak yardım göndermesinin de önüne geçecek. Kanun Taslağı’nda yer bulan düzenlemeye göre, ilçe belediyesinin tek başına kendi görev alanında yer alan bir işin büyükşehir belediyesinin ortaklığıyla ya da sadece büyükşehir belediyesi tarafından yürütülmesi imkanı ortadan kaldırılacak. AKP, belediyelerin taşınmazlarını on yıl süreyle kiraya verme imkanını da yeniden düzenliyor. Planlanan değişiklikle belediyeler istedikleri yeri 20 yıllığına kiraya verebilecek ve süre sonunda her yıl kira süresini artırabilecek.

VALİLER BELEDİYE MALLARINA EL KOYABİLECEK

Bölge illerinde seçimlerde kaybettiği belediyeleri İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla kayyum atayarak devralan iktidar, bundan sonra kayyum kararına gerek duymadan belediye yönetimlerine müdahale edebilecek ve mallarına el koyabilecek. Öngörülen düzenlemeye göre, belediye imkanlarının “şiddet olaylarında dolaylı da olsa” kullanıldığının tespiti durumunda valilik kararıyla taşınır mallara el konulabilecek. Belediye personeli vali veya kaymakam tarafından görevinden uzaklaştırılabilecek ve kişinin göreve geri dönmesinin tek yolu da vali veya kaymakamın kararı ile olabilecek.

İktidar, yeterli kaynağa sahip olmadığı için borçlanma yoluna giden belediye başkanlarını bundan böyle para cezaları ile cezalandırabilecek. Buna göre, borçlanma limitlerine uymayanlara önceki düzenlemede görevi kötüye kullanma suçundan işlem yapılırken yeni düzenlemenin yasalaşması durumunda idari para cezası verilebilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.