1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Süleyman Soylu'dan tam kapanma ile ilgili Son dakika açıklaması! e-başvuruyla izin alabilecekler! Tam Kapanmadan kimler muaf olacak!
Bakan Süleyman Soylu'dan tam kapanma ile ilgili Son dakika açıklaması! e-başvuruyla izin alabilecekler! Tam Kapanmadan kimler muaf olacak!

Bakan Süleyman Soylu'dan tam kapanma ile ilgili Son dakika açıklaması! e-başvuruyla izin alabilecekler! Tam Kapanmadan kimler muaf olacak!

İçişleri Bakanı Soylu katıldığı canlı yayında birbirinden çarpıcı bilgiler paylaştı. E-başvuru Bakanlığın internet adresinden yapılabiliyor. İstisnai işlerde izin için e-başvuru sistemi getiriyoruz. Çalışmak zorunda olan vatandaşlar e-başvuruyla izin alabilecekler.

A+A-

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldığı canlı yayında birbirinden çarpıcı bilgiler paylaştı. Yayında evlat  nöbetinde bir annenin daha yarın evladı ile buluşacağını açıklayarak başlayan Soylu, tam kapanma dönemine ilişkin de detayları anlattı. İşte Soylu'nun açıklamasından öne çıkan başlıklar;
Uzun zamandır Türkiye'nin takip ettiği Diyarbakır Anneleri'nde yarın 25. buluşma gerçekleşecek. Diyarbakır annelerinden biri daha evladıyla buluşacak. 15 yaşında çocukları kaçırıyorlar. Yıllar geçiyor Diyarbakır'da HDP binasının önünde, terör örgütüne meydan okudular.

Dört buçuk yıl önce ikna çalışmalarına başladık. Ailelerle görüşülüyor, onlara evlatları adalete teslim olurlarsa, onlara destek olunacağı, yardımcı olacağı anlatılıyor. İkna çalışmalarımız PKK'yı tuz ruhunun erittiği gibi eritiyor.

İSTANBUL'DA KATLİAM ÖNLENDİ

Bugün İstanbul polisi çok önemli bir katliamı engellemiştir. Emniyet istihbaratımıza ve İstanbul polisimize teşekkür ediyorum. PKK terör örgütü elemanları 5 kilo patlayıcı getirdiler, polisimizin otogardaki dikkati sayesinde bir aracın altına yerleştirilen patlayıcı tespit edildi. Bunu yerleştiren teröristler yakalandı.

TAM KAPANMA DÖNEMİ

Yarın 19:00'dan itibaren tam kapanma dönemine giriyoruz. Tabloda eğriler gözüküyor. Ne zaman kapanmışsak, kısıtlama koymuşsak iniş keskin bir şekilde görülüyor. 

Biz geçen ayı 18.9 milyar ihracatla kapattık. Dünyada böyle bir sürece maruz kalıp da böyle bir sonuç almış bir ülke söz konusu değil. Türkiye'yi eldeki rakamlarla görünenlerle değerlendirenler her zaman yanılmıştır. Türkiye daha fazlasıdır.
Keşke böyle bir şeyler karşı karşıya kalmamış olsaydık. Tam kapanma döneminde sonra milletçe kurallarına tam uyarsak. Ne kadar insan sektör varsa bizden istisna bekliyor. Ben yorgunum. Biz hükümet olarak işin yürütme açısından bir engelimiz söz konusu değil. Bunu ülke için, vatandaşlarımız için yapıyoruz. Bir daha kapanmayalım diye okullarımız açılsın diye yapıyoruz.

KISITLAMA ÖNCESİ NÜFUS HAREKETLİLİĞİ

Bu hareketlilik diyelim ki hiç kapanma olmasaydı Ramazan Bayram'da da olacaktı. Buranın avantajı şu. Giden gittiği yerde 17 gün karantinada. Şuanda bu hareketliliğin oluşturacağı sonucu kötü görmüyoruz. Sonuç olarak 17 gün karantina var. Tam zamanında tam bir kapanma söz konusu.

SÜRE UZAYABİLİR Mİ?

Bilim Kurulu'nun ve rakamların ortaya koyacağı sürekler ve bir şey daha var. 20 milyonun üzerinde aşılanan insanımız var. Bugün Sağlık Bakanımız önemli açıklamalarda bulundu. 17 günün sonunda iyi bir noktada olacağız. İnşallah aşılanmış bir şekilde bu süreçten çıkmış olacağız.
E-başvuru Bakanlığın internet adresinden yapılabiliyor. İstisnai işlerde izin için e-başvuru sistemi getiriyoruz. Çalışmak zorunda olanlar e-başvuruyla izin alabilecekler.

KRİPTO PARA VURGUNU SORUŞTURMASI

Bir gizlilik üzerinde olan dava. Şu ana kadar 82 kişiye yönelik gözaltı kararı çıktı. 77 kişi gözaltına alındı. Hala sorgulamaları devam edenler var. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı kırmızı bülten kararını Adalet Bakanlığı'na iletti. Biz de gece yarısı İnterpol'e ilettik. İnterpol de sabah 10'da kırmızı bülten çıkardı. Biz buradan yapabildiğimiz ölçüde internetten teknik takip yapmaya çalıştık. Bu konuda Arnavutluk makamlarıyla değerlendirmemiz sürdü.

Onlardan da izin alarak 4 ülkeye ekip gönderdik. Karadağ'dan Kosova'ya kadar Arnavutluk'un etrafındaki ülkelere ekipler gitti. Kırmızı bültenle yakalandığı zaman bu ülkelerde iade anlaşmamız var. Biz üniversite 4'teyken İstanbul Kıymetler Borsası Karaköy'deydi. Biz 3 tane bıcır Türkiye'de yaptığımız programların daha sonra ABD piyasasında yapıldığını duyduk. Temel analiz yapıyorduk. Bir haber çıktı 2 milyar dolar. Bu büyük bir para. Para piyasasıyla ilgilenenler niçin buna itiraz etmedi diye baktık. Özellikle ben bilirkişilerin çağrılmasını istedim. Acaba bu rakamları büyütüp sansasyonel bir olay mı yaratmaya çalıştılar diye. 108 milyon dolarlık bir portföy söylediler. Kriptonun nasıl bir şey olduğunu bilmiyorum. İşlem hacmi ayrıdır portföy ayrıdır. Burada böyle bir avukat dile getirdi 2 milyarlık dolar öyle kaldı. Hemen arkadaşlarımız ilgili savcılarla görüşerek gözaltı yaptılar. Burada gerekli tedbirleri aldılar. Arnavutluk güvenlik güçleri arkadaşlarımız da oradalar. Yani net bir şey söylemem doğru olmayabilir. Aldığımız bilgiler var ama soruşturmanın gizliliğine riayet edelim.

SOSYAL MEDYAYA YANSIYAN FOTOĞRAF

Biraz önce Eryaman'dan geldim. İftara gittim geldim. Orada insanlar sokağa çıkıp benimle fotoğraf çektirdiler. "Siz ileride potansiyel bir suçlu olabilirsiniz fotoğraf çektirmeyelim mi" diyeceğim. İnsanların bir kısmı tarihe bir anı olsun diye bırakabilir. Sevdiği için bırakabilir. Kendi bunu sosyal medyasında "Bu adama ulaşabilir" diye bırakabilir. Biz koruma kulelerinin altında yaşamıyoruz. İnsanlar bizim makamımıza geldiğinde fotoğraf çektirmek isteyebilir. Sokağa çıktığım zamanda insanlarla fotoğraf çektiririm. Adamın bir kusuru varsa yarın öbür gün hakkında işlem yapılabilecektir. Herkesin elinde bir telefon olduğu bir çağda af edersiniz soğuk savaş döneminin suçlamalarına maruz kalacak halimiz yok. Bunu da önemsemem.

'SONBAHAR KIŞ OPERASYONLARIMIZ VAR'

Savunma değil taarruz, Terörü kaynağında yok etmek. Bütün bu anlayışla sayın Cumhurbaşkanımızın tüm güvenlik güçlerine verdiği bu talimat bir işlevsellik kazandı ve sürekli devam etti. Sonbahar - kış operasyonlarımız var. Hedeflediğimiz operasyonların sayısını aştık. Şuana kadar yaptıklarımızla ilgili değerlendirmelerimizi de ortaya koyalım. Türkiye içindeki terörist sayısı 282'dir. 15 Temmuz 2016'dan bugüne kadar 7412 mağara ve sığınaklara girildi.

"MAĞARASINDA SPOR YAPIYOR"

Murat Karayılan mağarasından şu anda çıkamıyor. Sporunu dahi mağarasında yapıyor. Bu yıl terör örgütünden teröristlerin kaçış yılı olacak. Bu yıl terör örgütü açısından bambaşka bir yıl olacak.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.