1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AKP Melih Gökçek'e Bayrak Açtı!
AKP Melih Gökçek'e Bayrak Açtı!

AKP Melih Gökçek'e Bayrak Açtı!

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı toplantısı 16. oturumu ilginç diyaloglara sahne olmuştu...

A+A-

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı toplantısı 16. oturumu ilginç diyaloglara sahne olmuştu.

Eski dönemde de Belediye Meclis Üyesi olan ve son seçimlerde Mamak Belediye Başkanı seçilen AKP'li Murat Köse, meclis kürsüsünde itiraf gibi konuşma yapmıştı.

Köse, “Ben bir dönem burada Meclis üyeliği yaptım. Eskiden burada imar konularında yapılanları anlatayım mı? Eski yaptıklarımızı anlatacağız” ifadeleri kullanılmıştı. AKP Grup Başkan Vekili Mümin Altunışık da “Haram yiyen kimse ortaya çıkarılsın” demişti.

Gökçek ise yaptığı paylaşımda tartışma yaratacak ifadeler kullanarak, “Şeytan birisinin haşatını çıkart diyor... Davam müsaade etmiyor... İnan olsun sokağa çıkacak, insan yüzüne bakacak hali kalmaz... Ya sabır celle celalühu...” diye yazmıştı.

Bu konuşmaları ardından bugün harekete geçildi.

CHP Meclis Üyesi Ertan Işık, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde verdiği önerge ile FETÖ’nün Melih Gökçek döneminde imar rantlarıyla elde ettiği gelirin araştırılmasını istedi.

AKP'nin kabul etmesi beklenen Ertan Işık'ın önergesinde şu ifadeler kullanıldı:

“FETÖ’yle ilgili mahkemelere yansıyan ifadelerde, belediyelerin ürettikleri imar rantlarıyla örgütün en önemli gelir kaynaklarından birisini oluşturduğu iddia edilmektedir. Bu çerçevede Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin de FETÖ lehine imar rantları oluşturduğu öne sürülmektedir.

Daha önce Memur Suçlarına Bakan Savcı olarak görev yapan ve bugün FETÖ’cü suçlamasıyla kaçak durumda olan Şadan Sakınan’ın adı kamuoyunda konuşulmaktadır. 15 Temmuz öncesinde ‘mal varlığındaki şüpheli artış’ gerekçesiyle HSYK tarafından soruşturmadan geçirilen ve 15 Temmuz’dan sonra ihraç edilen eski savcı Şadan Sakınan’ın Büyükşehir Belediyemizle ilişkileri araştırmaya değer bir nitelik göstermektedir.

Bir örnek vermek gerekirse, Şadan Sakınan’ın Etimesgut’un Yapracık Mahallesi’nde parsel no’su 823 olan tarladan 500 metrekarelik hisseyi 07. 05. 2013 tarihinde satın aldığı, Etimesgut Belediye Meclisi’nin 04.07.2013 tarih ve 347 sayılı kararıyla onaylandıktan sonra , Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 12.07.2013 tarih ve 1346 nolu kararıyla onaylanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı ve Konut alanı olan ve inşaat emsali 3.30 olan 48410 ada ve 2 nolu parsele hisselendirdiği bilgisine ulaşılmıştır.

Yine iddialara göre, bu türden onlarca uygulama yapılmış ve FETÖ’nün adliyedeki önemli isimlerinden birisi olan Şadan Sakınan’a örgüt lehine kaynaklar akıtılmıştır. Bugün firari durumdaki Şadan Sakınan’ın da Ankara Büyükşehir Belediyesi ve onun eski Belediye Başkanı hakkında açılmış 100’den fazla davada takipsizlik kararı verdiği, karşılıklı işbiriliği içinde bu sürecin götürüldüğüne dair vahim iddialar söz konusudur.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin şehitler ve gaziler vererek atlattığı 15 Temmuz felaketine giden yolda, kimlerin kamu imkanlarını kimlere nasıl aktardığını bilmek ve adaletin tecelli ettirilmesini sağlayarak ülkemizi benzer felaketlerden korumaya çalışmak hepimiz üzerine bir borçtur.

Bu vesileyle yukarıda sözünü ettiğim iddiaların araştırılmasını, ortaya çıkan sonuçların kamuoyuyla paylaşılmasını ve muhtemel suç teşkil eden fiiller ve o fiillerin failleri için konunu hukuku intikal ettirilmesini saygılarımla arz ederim.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.