1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AKP hazırladığı kanun sayesinde nafaka ödemeleri kalkıyor mu? Yeni gelen düzenleme ile çocuklar artık icra yoluyla alınması….
AKP hazırladığı kanun sayesinde nafaka ödemeleri kalkıyor mu? Yeni gelen düzenleme ile çocuklar artık icra yoluyla alınması….

AKP hazırladığı kanun sayesinde nafaka ödemeleri kalkıyor mu? Yeni gelen düzenleme ile çocuklar artık icra yoluyla alınması….

AKP tarafından hazırlanan kanun teklifinde yer alan detaylara bakılacak olduğu zaman boşanma davası için biri birinden farklı düzenlemeler gelmeye devam ediyor. Bu süreç içerisinde çocuk teslimleri de dikkatleri çekiyor. Artık nafaka ödemeleride kaldırılacak. Erkekler nafaka istemiyorum diye talepleri İstanbul sözleşmesi hemen ardından büyük bir yankı oluşturmuş ve bu konuda farklı haberler

A+A-

AKP tarafından hazırlanan kanun teklifinde yer alan detaylara bakılacak olduğu zaman boşanma davası için biri birinden farklı düzenlemeler gelmeye devam ediyor. Bu süreç içerisinde çocuk teslimleri de dikkatleri çekiyor. Artık nafaka ödemeleride kaldırılacak. Erkekler nafaka istemiyorum diye talepleri İstanbul sözleşmesi hemen ardından büyük bir yankı oluşturmuş ve bu konuda farklı haberler gelmeye başlamıştı.

Geçtiğimiz süreçler içerisinde Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından nafaka ile icra durumları ile teslim edilmesi sağlanan çocuklar da düzenlemelerin yakın bir zamanda mecliste gündemde olacağı aktarılmıştı. O güncellenen yasa teklifleri dikkatleri çekti.

İcra yolları ile çocuk teslimleri…

Yapılması belenen düzenlemelere bakılacak olduğu zaman icra yolu ile çocuk teslimleri ile harç ödemeleri kalkması söz konusu olacak. Bu durum karşısında çocukların icra yolları ile alınması ya da harç ödemesi gibi bir durum meydana gelmeyecek. Mevcut sistem içerisinde çocukları gösterilmeyen ebeveynler bu durum karşısında icra dairelerine başvuru yapıyorlar ve harç ödemesi yapıyorlar. 7 gün içerisinde çocuklar eğer teslim edilmezse de icra yolu ile çocuklar zorla alınıyordu. Fakat bu durum da artık teklifin yasalaşması söz konusu olduğu an  kalkacak. Adalet bakanlığı kontrolü içerisinde çocuk teslim merkezleri kurulumu yapılacak. Bu sayede boşanmış olan eşler biri birileri ile karşılaşmak dahi zorunda kalmadan çocuk teslimlerini yapacaklar.

Nafakaların da kalkacak olması boşanan ve boşanma konusunda en çok gündemde yer alan konulardan bir tanesiydi. Ömür boyu nafaka durumları bazı durumların haricinde kalacak şekilde kaldırılacak. Nafaka bağlanması, evlilik süresi, kadınların gelir durumları ve yaşları, çocuk var mı varsa sayılarının yanı sıra taraflardan kimin kusurlu olmasına göre belirlenecek. Evli kalınmış süre ile sınırlı kalan bir nafaka sistemi olacak ve üst sınır 6 olurken alt sınır da 2 yılın altında kalmayacak şekilde olacak. Üst sınırlar ise hakimler aracılığı ile belirlenecek. Fakat evlendikten sonra kadınlar çalışmayacak durumlara geldilerse de kadınların durumları gözler önüne alınarak nafaka ödemeleri sınırsız devam edecek. Bu sayede gelen teklifler ile kadınların hakları da iyi bir şekilde korunmuş olacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.