1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünal'dan önemli açıklamalar!
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünal'dan önemli açıklamalar!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünal'dan önemli açıklamalar!

Türkiye, ABD ile olan ilişkilerinde şimdiye kadar sorumluluklarını her zaman yerine getirdi. Trump'ın azil süreci daha çok seçimlere yönelik. Trump baskı altına alınmaya çalışılıyor.

A+A-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, CNN Türk'de yayınlanan Hakan Çelik ile Hafta Sonu programında gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunuyor.

Mahir Ünal'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

 

TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİ

 

Öncelikle meseleye kendi çerçevesinde değil bağlamında bakmak gerekli.Türkiye bir süreden beri bölgesinde neyin mücadelesini veriyor? Ve Türkiye hangi sınamalardan geçiyor. Hem ekonomi anlamında hem de vekalet savaşları anlamında. Bölgede Türkiye uzunca bir süreden beri kendi güvenliğini sağlamak, kendi hava savunma sistemini kurmak, sınır güvenliğini, toprak bütünlüğünü ve Doğu Akdeniz'deki haklarını korumak için mücadele veriyor.

 

Türkiye, ABD ile olan ilişkilerinde şimdiye kadar sorumluluklarını her zaman yerine getirdi. Trump'ın azil süreci daha çok seçimlere yönelik. Trump baskı altına alınmaya çalışılıyor.

 

Mesele Türkiye'nin kendisini anlatması değil. Ne Doğu Akdeniz'de, ne Suriye'de, ne Kuzey Irak'ta geri adım atmamız gerekiyor. Türkiye 17 yıldan beri bölgesinde teslim olmayarak önemli bir mesafe katetti.

 

TÜRKİYE'YE YAPTIRIM TEHDİDİ 

 

Türkiye'nin sınırları NATO'nun sınırları. Hep bizim sorumluluklarımızı konuşuyoruz ama NATO ve ABD'nin sorumluluklarını da konuşmak gerekiyor. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında ABD ve NATO'nun bundan haber olmaması mümkün mü? Tüm sınamalara karşı aldığımız önlemler var. Türkiye'ye karşı yaptırım söylemleri ilk kez olmuyor. Türkiye bu sınamaları daha önce de yaşadı. Türkiye son 4 yıldır ağır sınamalardan geçiyor, ve tüm sınamalardan başarıyla çıkacaktır. 

 

Biz bir İskandinav ülkesi değiliz, biz ağır sınamaların olduğu bir coğrafyada yer alıyoruz. Türkiye'nin stratejik öneminin ne kadar önemli olduğunu anlamamız gerekiyor.

 

FETÖ'nün, PKK'nın, DEAŞ'ın hangi amaçlarla hareket ettiklerini bilmiyor muyuz. DEAŞ'ın kim tarafından kurulduğunu bilmiyor muyuz. Suriye'nin kuzeyinde PKK'nın uzantısını kimin desteklediğini bilmiyor muyuz.

 

TÜRKİYE'NİN TERÖRLE MÜCADELESİ

 

15 Temmuz'dan sonra ABD'deki, NATO'daki değerli müttefiklerimiz yaşadıkları şokun etkisiyle aylarca bir geçmiş olsun telefonu bile etmediler. Bölgede terör örgütleri üzerinden oynanan oyunların farkında olmalıyız. Türkiye kendisine karşı sınamaların büyük kısmını başarıyla atlattı. "Türkiye İttifakı" bizim için önemli bir kavram. Bizim önümüzdeki süreçte en çok hassas göstereceğimiz nokta birlik ve beraberliğimiz. Türkiye şimdiye kadar başarıyla geçtiği sınanmalardan yine başarıyla çıkacaktır. Yeter ki Erdoğan ve AK Parti düşmanlığı, Türkiye sevgisinin önüne geçmesin. 

 

Türkiye'nin önünde seçimsiz bir 4 yılı var. Ekonomi için toplumsal psikoloji çok önemli. Cumhur İttifakı, masa başı bir ittifak değil. Mesele tek olduğunda hepimiz tek yürek olmalıyız. 

 

FETÖ'NÜN SİYASİ UZANTILARI

 

17-25 Aralık'tan sonra AK Parti, kılı kırk yardı ve FETÖ ile ilişkisi olan hiç kimseyi partiye yanaştırmadı. Zaten 17-25 Aralık'tan sonra da bu yapıyla ilişkisi olanlar kendileri ayrıldı, gittiler. Biz bu hassasiyeti gösterirken, CHP 17-25 Aralık'tan sonra bu yapıya kalkan oldu. 15 Temmuz sürecinden sonra da FETÖ'cüleri yargılayan mahkemeler, CHP sözcüleri tarafından itibarsızlaştırıldı.aber olmaması mümkün mü?

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.