1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 2020 yılı taşeron kadrosu geçişi nasıl yapılacak işte detaylar!
2020 yılı taşeron kadrosu geçişi nasıl yapılacak işte detaylar!

2020 yılı taşeron kadrosu geçişi nasıl yapılacak işte detaylar!

80 bine yakın işçinin kadroya geçme olanağı var. Bu olanaktan KİT'lerde 2 yıl boyunca kesintisiz çalışan taşeronlar, yararlanabilecek. İlgili kadro geçişine başvuru yapacak olan işçilere sözlü ve yazılı sınav yapılacak olup sözlü sınavlar adayların

A+A-

Kit işçilerinden elektrik dağıtım şirketlerinde görev yapan 4 bin 200 işçi Mart ayında sürekli işçi statüsüne geçiş yapmak için dilekçe sunmuşlardı. Tes-İş Sendikası üyeleri, işçilerin asıl işi yaptıklarını ve sürekli işçi kadrolarına atanmak istediklerini belirtti. Sendika, yaptığı açıklamada kadro bekleyen 80 bin işçi bulunduğunu söyledi. Bu işçilerin 5 bini Tes-İş Sendikası iş kollarında faaliyet sürdürüyor.

KARAR GELDİ

Kamuda çalışan binlerce kişiyi ilgilendiren karar Ankara 24. İş Mahkemesin'den geldi.Binlerce çalışanın maaşı yeniden hesaplanacak.  Hizmet İŞ Sendikası tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi: "Sendikamız Hukuk Müşavirliğince, 696 Sayılı KHK ile mahalli idarelerin iktisadi teşebbüsleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen ve asgari ücretin katlarına (%10, %20, %30,vb.) çalışan adına, geçiş sonrası asgari ücretin yüzdelik katlarının uygulanmaması nedeniyle açılan dava işçiler lehinde sonuçlandı. Sağlık Bakanlığı'na karşı Ankara 24. İş Mahkemesi'ne açılan davada yerel mahkeme, 10 Eylül 2019 tarihli duruşmada itiraz yolu açık olmak üzere davamızın kabulüne karar verdi.

" Buna göre belediyelerde 400 bin çalışan kadro için bekliyor. Milli savunma Bakanlığında ise 1054 çalışan taşeron olarak görevini sürdürüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığında DT Genel Müdürlüğü 602, Tarım ve Orman Bakanlığı 9.201, TCDD'de 5 iştirak ve 4 bağlı ortak kurumlarında 3.447 taşeron olarak çalışıyor. KİT

İŞÇİLERİNE KADRO ŞANSI

Kit işçi sınavlarıyla ilgili kararla ilgili şu ifadelere yer verildi

 "MADDE 8- (I) Kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıklarında, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında yükleniciler tarafından çalıştırılmakta olanlardan, 4/12/2017 tarihi itibarıyla en az iki yıl kesintisiz (yıllık izin, doğum izni, askerlik ve toplamda 30 günü geçmeyen kesintiler hariç olmak üzere) olarak ilgili teşebbüs ve bağlı ortaklıklarda çalışmış ve halen çalışmaya devam edenler, aşağıda belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde yapılacak sınavda başarı göstermeleri halinde halihazırda görev yaptıkları teşebbüs ve bağlı ortaklıklarında işçi statüsünde istihdam edilebilir.

kaynak takvim

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum
İlgili Haberler