1. HABERLER

  2. ZİRAAT BANKASI

  3. Ziraat Bankası duyurdu: 14 gün içinde şubeye başvuru yapmanız gerek!
Ziraat Bankası duyurdu: 14 gün içinde şubeye başvuru yapmanız gerek!

Ziraat Bankası duyurdu: 14 gün içinde şubeye başvuru yapmanız gerek!

Ziraat Bankası hesabı olan herkes için önemli bir duyuru yaptı. Kamu bankası tarafından yapılan açıklamada, hesabı olan fakat on yıl içinde hiçbir işlem yapmayanların 14 gün içerisinde banka şubesine başvuruda bulunması gerektiği açıklandı. Başvuru işlemi yapmayanın hesabının zaman aşımına uğrayacağı bildirildi.

A+A-

Ziraat Bankası’nda hesabı olanlar için önemli bir duyuru yapıldı. Kamu bankası tarafından yapılan açıklamada, hesabı olan fakat on yıl içinde hiçbir işlem yapmayanların 14 gün içinde banka şubesine müracaatta bulunması gerektiği bildirildi. Başvuru işlemi yapmayanın hesabının zaman aşımına uğrayacağı bildirildi.

Banka hesabı olan yurttaşlar kimi zaman bu hesapları unutup yıllaca işlem yapmayabiliyorlar. 10 yıl içerisinde hiç işlem yapmayan yurttaşların hesaplarındaki para Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilir. Bu kapsamda müşterilerinin parası yanmasın diye Ziraat Bankası duyuruda bulundu.

Banka tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle söylendi:
5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. Maddesine göre bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabidir.

1.11.2006 tarih ve 26333 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zamanaşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in 8. maddesi uyarınca bankaların, zamanaşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacakların listesini Şubat ayının başından beri kendi internet sitelerinde 4 ay müddetle ilan etmesi gerekiyor.

Zamanaşımına uğrayan hesaplar listesinde bilgileri yer alan müşterilerimizin en geç 15 Haziran 2021 tarihi mesai saati bitimine kadar hesaplarının bulunduğu şubeye geçerli kimlik belgeleriyle başvurmamaları halinde, zamanaşımına uğramış olan mevduat, emanet, hak ve alacakları yasa gereği Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.

2022 Yılı İçerisinde Zamanaşımına Uğrayacak Yatırım Hesapları

27 Şubat 2015 tarih ve 29280 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Yatırımcı Tazmin Merkezi Yönetmeliğinin 24. Maddesinde “Yatırım hizmetleri ve faaliyetlerinden kaynaklanan her çeşit emanet ve alacaklar ile bunlara bağlı faiz, kar payı ve diğer getiriler, hesap sahibinin yapmış olduğu en son talep, işlem ya da herhangi bir biçimde vermiş olduğu yazılı talimat tarihinden, yatırım fonu ve değişken sermayeli yatırım ortaklıkları için ise tasfiye tarihinden başlayarak on yıl içinde talep ve tahsil edilmemesi halinde zamanaşımına uğrar ve Yatırımcı Tazmin Merkezine (YTM) gelir kaydedilir” denilmektedir.

Zamanaşımına uğrayacak yatırım hesapları listesinde bilgileri yer alan müşterilerimizin YTM’ye devir yapılacak tarihten önce şubelerimize müracat etmeleri gerekmekte olup, listede belirtilen tarihe kadar işlem yapılmaması halinde yatırım hesaplarındaki her çeşit emanet ve alacaklar ile bunlara bağlı faiz, kar payı ve diğer getiriler Yatırımcı Tazmin Merkezine devredilecektir.

Zaman aşımına uğrayan hesapları görebilmek için tıklayınız

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.