1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yüz binlerce çalışana zam müjdesi! Asgari ücret ve memur maaşı 2020 zammıyla arttı
Yüz binlerce çalışana zam müjdesi! Asgari ücret ve memur maaşı 2020 zammıyla arttı

Yüz binlerce çalışana zam müjdesi! Asgari ücret ve memur maaşı 2020 zammıyla arttı

Yeni yılla birlikte annelerin devletten alacağı paralar da artacak. Asgari ücrete ve memur maaşlarına bağlı artan bu ödemelerle ilgili merak edilen detaylar ortaya çıktı.

A+A-

Anneye yapılan en yüksek tutarlı ödeme doğum (rapor) parası. Bu para, maaşa göre değişiyor ve 112 gün üzerinden hesaplanıyor. 2019'da en düşük 6 bin 367 lira olan bu ödeme 1 Ocak itibarıyla 7 bin 324 liraya yükselecek. 

Brüt maaşı 6 bin lira olan bir anne ise 14 bin 933 lira alacak. Para annenin adına açılan Ziraat Bankası hesabına yatıyor. Paranıın yatıp yatmadığını doğum izniniz biter bitmez turkiye.gov.tr'den kontrol edin

6 AYA KADAR PART TIME

 

SSK'lı çalışırken doğum izni yapanlar, analık izni sonrası birinci doğumda 2 ay (15+15), ikinci doğumda ise 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay süreyle yarım gün çalışıp tam maaş alabiliyor. 

Engelli çocuğu olanlarda ise bu süre 12 ay olarak uygulanıyor. Çoğul gebelikte 30'ar gün ekleniyor. Kadın isterse haftalık çalışma süresi olan 45 saat ikiye bölünebiliyor.

ASGARİ ÜCRETLİYE DAHA FAZLA

Bu süreler ister her gün, ister belli günler kullanılabiliyor. Bu kapsamda yarım gün çalışan annein maaşının yarısını patrın, 1.460 lirasını devlet, İŞKUR aracılığıyla ödüyor. 

Annenin asgari ücretle çalıştığını varsayarsak, 2 bin 324 liranın 1.162 lirasını işveren, 1.460 lirasını devlet ödüyor. Yani asgari ücretli anne 2 bin 62 lirayla asgari ücretten fazla kazanıyor.

BAĞKURLU DA ALIYOR

Doğum yapan kadınlara 2019 için 180 lira 'emzirme' ödeneyi yani süt parası veriliyordu. Anne sigortalı değilse para, sigortalı babaya yatırılıyor. 

Bu tutarı ocak itibarıyla SGK Yönetim Kurulu bir önceki yılın enflasyonuna göre belirliyor. Merkez Bankası, enflasyonun yılsonunda yüzde 12 civarında olmasını bekliyor.

Süt parasında yapılacak artışın da yüzde 12 civarında olacağı düşünülürse 2020'deki ödeme 202 liraya çıkacak.

Başvuru, SGK il müdürlüğüne, sosyal güvenlik merkezine yapılıyor. 5 yıl zamanaşımı süresi var. Bağkurlu anneler de süt parası alabiliyor. Emzirme ödeneyi bir kereliğine veriliyor

ÇOCUK SAYISINA GÖRE

15 Mayıs 2015'ten sonra doğum yapan tüm annelere çocuk parası veriliyor. Buna göre, ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 ve üçüncü çocuk için 600 lira ödeniyor. 

Yeni doğan çcuk yardımı için başvuru Aile Bakanlığı İl Müdürlüklerine, ilçede ise kaymakamlıklara yapılıyor. TC kimlik numarasıyla "aile.gov.tr"den de başvuru imkanı var. 

Tüm bu ödemeleri düşünürsek anneye ilk doğumda ödenecek para (doğum+süt+çocuk+yarım gün çalışma parası) 9 bin 287 lira olacak. (Posta)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.