1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yeni Vergi Yasası Mecliste Kabul Edildi!
Yeni Vergi Yasası Mecliste Kabul Edildi!

Yeni Vergi Yasası Mecliste Kabul Edildi!

Birçok konuda değişikliğe gidilen yeni vergi yasasının TBMM’de kabul edilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile yürürlüğe girecek.

A+A-

Son dönemde en çok merak edilen konuların başında vergi yasasında değişiklik ön göre yasa tasarısı geliyordu. Bu doğrultuda yasa tasarısı mecliste kabul edilerek onaylandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayı ile yürürlüğe girecek yasa veri konusunda köklü değişiklikler sağlıyor. 

Bu anlamda yeni yasa tasarısının özünde gelire göre vergi anlayışı bulunuyor. Buna göre daha çok kazanan daha yüksek oranda vergi öderken daha az kazananın daha az oranda vergi ödemesi amaçlanıyor. Bu anlamda gelir vergisinde üst dilim yüzde 35’ten yüzde 40’a çıkarıldı. Bundan böyle yıllık kazancı 500 bin TL’den fazla olanlar yüzde 35 değil yüzde 40 oranında vergi ödeyecekler.

Sporcuların Vergileri Arttırıldı

Geçmiş dönemlerde ülkemizde özellikle yabancı sporcular için vergi cenneti olarak görülüyordu. Dünya genelinde büyük liglerde sporculardan alınan vergi yüzde 40 ile 50 arasında değişirken ülkemizde bu oran yüzde 15 seviyesinde bulunuyordu. Bu yeni düzenleme ile yüzde 15’lik vergi yüzde 20’ye çıkarılıyor. Fakat burada mevcut sözleşmeleri devam eden sporcular için sözleşmeleri bitene dek yüzde 15 vergi uygulamasının devam edeceği açıklandı.

Yeni uygulama ile hayatımıza dijital hizmet vergisi giriyor. Bundan böyle internet üzerinden hizmet ve uygulama sunan kişi ya da şirketler yüzde 7,5 oranında vergi verecekler. Ayrıca yüzde 2 oranında uygulanacak olan konaklama vergisi sadece 2020 yılına kadar yüzde 1 olacak. Ayrıca değeri 5  milyon TL’nin üzerinde olan konutlar içinde değerli konut vergisi alınacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.