1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yaşlılara Müjde! 2 Bin 191 TL Aylık Maaş
Yaşlılara Müjde! 2 Bin 191 TL Aylık Maaş

Yaşlılara Müjde! 2 Bin 191 TL Aylık Maaş

Muhtaç durumdaki vatandaşların bu yıl yüzü gülecek. 2020 yılı dar gelirli, yaşlı ve engelli vatandaşlara devletin verdiği desteklerin tutarı 2 bin 191 lirayı geçecek. Haberin detaylarına nutuk.com.tr'den ulaşabilirsiniz...

A+A-

Devlet, milyonlarca dezavantajlı vatandaşa 'şefkat eli'ni uzatıyor. 2002'de 1.3 milyar lira olan sosyal yardım bütçesi 2019 sonunda 55 milyar lira olarak gerçekleşti. Bu yıl bütçeden sosyal yardımlara 69.5 milyar lira ayrıldı.

65 yaş aylığı ülkemizde uygulanan en eski sosyal yardımlardan biri. Yaşlılarımızın yoksulluğa düşmesinin engellenmesi ve temel ihtiyaçlarını kimseye muhtaç olmadan karşılayabilmeleri esasına dayanan 65 yaş aylığı memur maaş zammı ve enflasyon farkıyla birlikte zamlandı. 

2022 sayılı kanun uyarınca, Sosyal Güvenlik Kurumundan ( SGK) herhangi bir gelir veya aylık almayan ve bir işte çalışmayan 65 yaşını doldurmuş Türk vatandaşlarına, devlet aylık bağlıyor. Daha önceki yıllarda 3 aylık olarak ödenen yaşlılık maaşı artık aylık olarak ödeniyor. 

65 yaşını geçmiş, gelir durumu geçimine el vermeyen vatandaşlara yapılan yaşlılık maaşı ödemesine başvuru için bazı kriterlerin yerine getirilmiş olması gerekiyor.

65 yaş aylığı adından da belli olacağı üzere 65 yaşını geçmiş, Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) herhangi bir güvencesi ve ek geliri olmayan, aylık geliri 607 liranın altında olan vatandaşlara veriliyor. 

65 yaş aylığı devletimizin sosyal sorumluluk kapsamındaki yardımları her alanda devam etmektedir. Bu yardımların veya projelerin neler olduğuna yeri geldiği zaman  değinmiştik.  

Yaşlılık maaşı, temmuz ayıyla beraber aylık 601 liradan 637 liraya çıkmıştı.  637,79 lira olan 65 yaş aylığı, Ocak'ta memur maaş katsayısındaki artışla yaşlılık maaşı da arttı.  

Devlet, milyonlarca dezavantajlı vatandaşa 'şefkat eli'ni uzatıyor. 2002'de 1.3 milyar lira olan sosyal yardım bütçesi 2019 sonunda 55 milyar lira olarak gerçekleşti.

Bu yıl bütçeden sosyal yardımlara 69.5 milyar lira ayrıldı. Hükümet, 550 bin kişiye evde bakım desteği veriyor.

Asgari ücretle birlikte evde bakım desteği bin 460 lira 61 kuruşa yükseldi. Bu tutar ilk 6 ay için uygulanacak zam ile Temmuz'da bin 519 liraya yükselecek.

Devletin, 2020 yılında yaşlılar ve engellilere karşılıksız verdiği, evde bakım maaşı ve 65 yaş aylığı toplamda aylık 2 bin 191 liraya varacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.