1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Vergi Kanunu Futbolculara Yaramadı
Vergi Kanunu Futbolculara Yaramadı

Vergi Kanunu Futbolculara Yaramadı

Vergi Kanunu üzerinde yapılan değişiklikler futbolcular için de iyi olmayacak. Artık Türkiye vergi cenneti olmayacak!

A+A-

Veri Kanunu değişiklikleri birçok usulsüzlük ve eksikliğin giderilmesi üzerine planlanıyor. Türkiye’nin vergi cenneti olarak görüldüğü futbolcuların bu bakış açısını değiştirecek bir değişiklik geliyor. Artık Avrupa’daki futbolcularla aynı oranda vergi ödeyecek olan Türk futbolcular, üst ligler için %20 oranında ödeme yapacak.

Alt ligler için de oran yüzde 10 civarında olacak. Ayrıca sosyal medya üzerinden yapılan ticarete de dijital hizmet vergisi adı altında vergi geliyor. Özellikle futbolcuların yıllık beyan edilen kazanç üzerinden alınacak vergileri yüksek olacak. Hizmet sektörüne ekstra vergilendirmeler yapılabilecek.

Vergi Mükellefleri Tespit Edilecek

Kimlerin vergi mükellefi olduğu kimlerin olmadığı tespit edilirken sosyal medya üzerinden reklam geliri elde edenlere de ek vergiler geliyor. Artık kimse parayı kolayca cebine indiremeyecek. Ödemesi Türkiye’den alınan tüm sektörler bu sürece dahil edilecek.

Yabancılar vergiyi ödemezse bankadan alınacak ve hasılatı 20 milyon Türk Lirası altında olan sektörler vergiden muaf olacak. Muafiyeti ise Maliye Bakanlığı belirleyecek. Üçer aylık dönemlerde alınacak vergiler kurumlar vergisinden de indirilebilecek.

Eğer ödeme olmazsa 24 saat içinde ilgili sayfa erişime kapatılacak. Engelleme kararının bildirim itibariyle 24 saat içinde yerine getirilecek olması öngörülüyor. Cumhurbaşkanı %7,5 olan vergiden yüzde 1 oranında indirim yapma yetkisine sahip olacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.