1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Türkiye Cazibe Merkezi Haline Geliyor!
Türkiye Cazibe Merkezi Haline Geliyor!

Türkiye Cazibe Merkezi Haline Geliyor!

Türkiye ekonomisinde görülen iyileşmelerin yanında küresel riskler karşısında oldukça başarılı sınavlar vermesi ile birlikte Türkiye’nin bölgede yeni çekim merkezi olacağı iddia ediliyor.

A+A-

2018 ve 2019 yılının ilk yarısında ülke ekonomisine büyük saldırılar yapıldı. Özellikle kur saldırısı sonrasında ülke ekonomisinin bir süre yavaşladığı ve enflasyonunu çok uzun yıllar sonra yüzde 25 seviyelerine çıktığı görülmüştü. Hatta yurt içi ve yurt dışında birçok ekonomist dolar kurunun 10 TL’yi aşacağı faizlerin durmayacağı ve enflasyonun yüzde 50 seviyesini aşacağı tahminleri yapılmıştı. 

Fakat kötü ve art niyetli tahminlerin hiçbirinin gerçeklemediği görüldü. Ekonomi yönetiminin cesur ve iradeli adımları sayesinde ülke ekonomisi beklentileri de aşarak çok hızlı bir iyileşme ve toparlanma süreci yaşadığı görülüyor. Artık ülke ekonomisi bölge ülkeleri arasında krizlere ve şoklara en dayanıklı ekonomi olarak ön plana çıkıyor.

Türkiye’ye Güven Duyuluyor

Ekonomi cephesinin kararlı adımları ve bölgede söz sahibi olması ile birlikte bölgedeki birçok şirketin ekonomik anlamda ilk tercihinin Türkiye olduğu görülüyor. Bu doğrultuda 2020 yılında Türkiye’nin yatırım konusunda ilgi odağı olacağı ve birçok güçlü firmanın ülkemizde yatırım yapacağı iddia ediliyor. Türkiye’nin bölge ülkeleri arasında ekonomisi ve gösterdiği istikrar ile en güvenli liman olduğu görülüyor.

Ekonomi kaynaklarından alınan bilgiye göre 2020 yılını ilk çeyreğin çok büyük şirketlerin ülkemizde gerçekleştirecekleri yatırımların açıklanması planlanıyor. Bu anlamda 2020 yılında şuan itibari ile en önemli sorun olarak görülen işsizliğinde tek haneli rakamlara ineceği vurgulanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.