1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Türk Dizileri Ekonomiye Katkı Sağlıyor
Türk Dizileri Ekonomiye Katkı Sağlıyor

Türk Dizileri Ekonomiye Katkı Sağlıyor

Ülkemizin ekonomik anlamda sıkıntılar yaşadığı 2019 yılında Türk dizilerinin yayınlandığı 143 ülkede Türk ürünlerine olan ilginin düzenli bir şekilde arttığı görülüyor.

A+A-

Türk dizileri son yıllarda 146 ülkede yayınlanırken toplamda 700 milyondan fazla kişi tarafından izlendi ve hala izlenmeye devam ediyor. Başta Güney Amerika olmak üzere son dönemde Avrupa ülkelerin de de büyük ilgi gören Türk dizileri ülke ekonomisine doğrudan ve dolaylı yoldan katkı sağlamaya devam ediyor. Son 10 yıllık süreç ele alındığında Türk dizilerinin düzenli olarak yayınlandığı ülkelerde ülkemizin ihracat oranlarının ve Türk ürünlerinin tanınırlığının gözle görülür bir seviyede arttığı görülüyor.

Latin Amerika Ülkelerinde Türk Dizileri Ekonomiye Katkı Sağlıyor

Dünya genelinde Türk dizilerine en büyük ilgi ise Latin Amerika ülkelerinde görülüyor. Türk dizilerinin oldukça popüler olduğu ve birçok Türk dizisinin yayınlandığı ülkeler arasında Venezuela'ya yüzde 572, Dominik Cumhuriyeti'ne yüzde 155, Paraguay'a yüzde 105, Peru'ya yüzde 88, Şili'ye yüzde 78 oranında ihracat artışı yaşandığı görülüyor.

Bu anlamda ekonomik anlamda hem ülkeye döviz girdisi sağlayan Türk dizileri ülkemizin imajına ve ülkemizin ürettiği malların popülerliği anlamında büyük katkı sağladığı görülüyor. Son dönemde Türk dizilerine Avrupa’dan da büyük ilgi olması ile birlikte ihracat rakamlarındaki olumlu artışların Avrupa pazarında da yaşanması bekleniyor. Türk dizi sektörü şuan itibari ile dünyaya en ok dizi ihraç eden 5 ülke arasında yer alıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.