1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. TOKİ 100 bin konut projesi başvuru sayısı ne kadar? 2020 TOKİ sosyal konutlarına kaç kişi başvurdu?
TOKİ 100 bin konut projesi başvuru sayısı ne kadar? 2020 TOKİ sosyal konutlarına kaç kişi başvurdu?

TOKİ 100 bin konut projesi başvuru sayısı ne kadar? 2020 TOKİ sosyal konutlarına kaç kişi başvurdu?

Geçtiğimiz Aralık ayında başlayan TOKİ 100 bin sosyal konut başvuruları için son güne girildi. İlgili işlemlerini tamamlayan vatandaşlar, 'TOKİ kuraları ne zaman çekilir?

A+A-

TOKİ kuraları ne zaman çekilir?' sorusuna yanıt ararken henüz tamamlamayan olan vatandaşlar ise bankalar ve e Devlet üzerinden işlemlerini tamamlamaya çalışıyor. Bu doğrultuda, yanıtı en çok merak edilen bir diğer konu ise TOKİ 100 bin sosyal konut projesi başvuru sayısı olarak öne çıkıyor. Zira, dar gelirli aileleri ucuz ev sahibi yapacak olan bu projeye kaç kişinin başvurduğu büyük önem arz ediyor. Başkan Erdoğan, Akıllı Şehirler Kongresi'nde yaptığı açıklama ile merak edilen sayıyı açıkladı. Peki,

2020 TOKİ konutlarına kaç kişi başvurdu? Detaylar haberimizde.

Toplu Konut İdaresi tarafından dar gelirli aileleri ev sahibi yapacak olan TOKİ 100 bin sosyal konut projesi başvuruları için son güne girildi. 16 Aralık'ta başlayan başvurular bugün sona erecek. Bu doğrultuda, başvurularını son güne bırakan vatandaşlar bankalar ve E Devlet aracılığıyla işlemlerini tamamlamaya çalışıyor. Uygun ödeme koşulları ve fiyatlarına sahip proje aynı zamanda depreme dayanıklı evler ve yatay mimari esası ile inşa edilecek.

2020 TOKİ KONUTLARINA KAÇ KİŞİ BAŞVURDU?

TOKİ 100 bin sosyal projesi kapsamında merak edilen en önemli konulardan bir tanesi de başvuru sayısı olarak öne çıkıyor. Bu bağlamda, 'TOKİ sosyal konut başvuru sayısı ne kadar?' sorusunun yanıtı oldukça merak ediliyor. Başkan Erdoğan, Akıllı Şehirler Kongresi'nde konuşurken merak edilen sayıyı da resmen duyurdu. Peki, 2020 TOKİ 100 bin sosyal konut başvuru sayısı ne kadar? Detaylar ilerleyen sayfada.

TOKİ KONUTLARI BAŞVURU SAYISI NE KADAR?

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium'da düzenlenen Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre'sinde konuştu. Erdoğan, 100 bin sosyal konut projesine 1 milyon 92 bin 741 başvuru olduğunu duyurdu.

TOKİ BAŞVURULARI İÇİN SON NE ZAMAN?

16 Aralık'ta başlayan TOKİ 100 bin sosyal konut başvuruları, 15 Ocak 2020 Çarşamba günü saat 17.00'de sona erecek.

TOKİ KURALARI NE ZAMAN ÇEKİLECEK?

"Hak Sahibi Belirleme Kurası" noter huzurunda; İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir.

1) Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının %10'u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

2) "En Az %40 Engelli Vatandaşlara" konut sayısının %5'i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

3) Diğer Konut Alıcı Adayları için İdaremizin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir.

Kura çekiliş yeri ve programı daha sonra açıklanacaktır.

1. Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 (beş) iş günü sonrasında Başvuru yapılan Bankanın yetkili Şube'lerinden geri alabilecektir.

Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdare'ce belirlenecek tarihte "Konut Belirleme Kurası" çekilecektir.

İhale sonrası konut sayılarında azalma olması durumunda konut belirleme kurası ile birlikte ilk kurada belirlenen hak sahipleri arasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekilecektir.

TOKİ EV FİYATLARI NE KADAR OLACAK?

TOKİ'nin inşa edeceği 2+1 sosyal konutlar 140 ila 180 bin lira fiyat aralığında, 3+1 konutlar ise 160 ila 210 bin lira fiyat aralığında satışa sunulacak.

TOKİ 100 BİN SOSYAL KONUT ÖDEME PLANI NASIL OLACAK?

Konutların fiyatının yüzde 10'u peşin olacakken, kalan tutarın tamamı aylık % 0.49 oran ve 240 ay vade ile ödenecektir.

2+1 daire ödeme planı

75 metrekare ve 140 bin lira fiyatlı 2+1 daire için yüzde 10'a denk gelen 14 bin TL peşinat veren vatandaş, 0.49 faiz oranı ve 240 ay vadeyle aylık 894 lira taksitle ev sahibi olacak.

3+1 daire ödeme planı

100 metrekare ve 160 bin lira fiyatlı 3+1 daire için yüzde 10'a denk gelen 16 bin lirayı peşinat veren vatandaş, 0.49 faiz oranı ve 240 ay vadeyle aylık 1022 lira taksitle evini alacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.