1. HABERLER

  2. EMEKLİ

  3. Temmuz 2024 Emekli Maaşlarına İki Yeni Zam Formülü! Tarihi Karar Son Dakika Olarak Açıkladı! İşte Detaylar...
Temmuz 2024 Emekli Maaşlarına İki Yeni Zam Formülü! Tarihi Karar Son Dakika Olarak Açıkladı! İşte Detaylar...

Temmuz 2024 Emekli Maaşlarına İki Yeni Zam Formülü! Tarihi Karar Son Dakika Olarak Açıkladı! İşte Detaylar...

Zam bekleyen SSK ve BAĞ-KUR emeklisi için sürpriz haber. Emekli maaşlarına iki yeni zam formülü ortaya çıktı. Peki, emekliler Temmuz’da ne kadar zam alacak?

A+A-

Zam bekleyen SSK ve BAĞ-KUR emeklisi için sürpriz haber. Emekli maaşlarına iki yeni zam formülü ortaya çıktı. Peki, emekliler Temmuz’da ne kadar zam alacak?

Temmuz 2024 Zammı İçin Geri Sayım

SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin Temmuz 2024 zammı için artık son düzlüğe girildi. Emekliler, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak enflasyon oranlarını beklerken bir yandan da en düşük emekli maaşı ve refah payı zammı için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarını takip ediyor. Peki, emekliye ek zam verilecek mi? Temmuz’da emekli maaşlarına gelecek zam oranı ne kadar?

Enflasyon ve Refah Payı Zammı

Temmuz 2024 maaş zamları başta 16 milyon emekli olmak üzere tüm Türkiye’yi yakından ilgilendiriyor. 3 Temmuz’da Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak olan Haziran ayı enflasyon rakamlarının ardından SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin kök maaşı zammını yakından ilgilendiren 6 aylık enflasyon oranı kesinleşecek. Memur ve memur emeklisi de bu orandan enflasyon farkı alacak. Bir yandan emekli kök maaş zammı, bir yandan da emekli taban maaş zammı yakından takip ediliyor. Milyonlarca emeklinin gündeminde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugüne kadar açıkladığı refah payı zammı da var. Bu yıl emekli maaşlarına refah payı zammı olacak mı, ne kadar refah payı zammı verilecek sorusunun yanıtı merak ediliyor. İşte emekliye 2 yeni zam formülü ve detaylar…

Emekli Kök Maaş Zam Oranları Aşağı Yukarı Belli Oldu

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi için Temmuz 2024 kök maaş zam oranları aşağı yukarı belli oldu. Yılın ilk 5 aylık enflasyon oranları yüzde 22.72 olarak gerçekleşti. Memur ve memur emeklisi için enflasyon farkı ise toplu sözleşme zammı ile birlikte yüzde 17.38 oldu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın Haziran ayı enflasyon tahminleri yüzde 2’nin üstünde. Bu durumda Temmuz 2024 emekli kök maaş zammı yüzde 25, memur ve memur emeklisi zammı ise yüzde 20 seviyelerinde olacak.

Emekli Refah Payı Zammı Beklentisi

Enflasyon zammı için rakamlar aşağı yukarı belli oldu. Ancak emeklinin gözü kulağı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı açıklamaya çevrildi. Çünkü emekliler maaşlara ilave zam beklentisi içinde. Bugüne kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan 6 ayda bir emekli maaşlarına enflasyona ek refah payı zammı açıklamıştı. Her ne kadar bu yıl refah payı zammı olup olmayacağı yönünde tereddütler olsa da güzel haber geldi. Sosyal güvenlik uzmanlarına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yıl da emekliye refah payı zammı için onay verecek. Gelecek olan refah payı zammının ise en az %5 olacağı konuşuluyor. Bu durumda Temmuz 2024 emekli kök maaş zammı oranları %30’a kadar yükselmiş olacak.

En Düşük Emekli Maaşı Temmuz 2024 Zammı

Milyonlarca emekli Temmuz 2024 en düşük emekli maaşı zammı haberlerini de bekliyor. Temmuz ayında en düşük emekli maaşına yapılacak zam için 2 yeni formül var. Bunlardan birincisi, doğrudan enflasyon oranında artış yapılması. Şu anda 10.000 TL olan emekli maaşı bu durumda 12.500 TL’ye yükselecek. Diğer formül ise en düşük emekli maaşına da refah payı ile birlikte zam yapılması. Eğer bu formül gerçek olursa en düşük emekli maaşı 13.500 TL olacak.

Zam Beklentisi ve Açıklama Tarihi

Emekliler için zam beklentisi devam ederken net rakamlar 3 Temmuz tarihinde açıklanacak. Ancak refah payı zammı süreci biraz daha uzun sürebilir. Çünkü bu konuda bir kabine toplantısı yapılması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.