1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Teknolojide Kadınların Hikayeleri
Teknolojide Kadınların Hikayeleri

Teknolojide Kadınların Hikayeleri

Türkiye için öneml olan Temiz Enerji Bilim ve Teknolojide Kadın Liderler isimli uluslararası konferans büyük ilgi gördü.

A+A-

Kadın liderlerin başarılı stratejileri de tecrübeleriyle başarı hikayelerini anlattıkları Temiz Enerji Bilim ve Teknolojide Kadın Liderler konulu konferans dört panelde ele alındı. Kadınlar teknoloji konusunda karşılaştıkları engeller ve önyargılar konusunda konuşurken çalışma hayatında en önemli bariyerlerden olan kadının işe girişlerinde sorunlardan kurtulması hedeflendi.

Belirli sektörlere ağırlık gösteren kadınlar, başarısızlık korkusuyla geri planda kalıyor. Bu tür sıkıntıların ele alındığı konferansta kadınların her sektörde ilham kaynağı olması gerektiği ifade edildi. Bazı konularda beceri sahibi olmayan kadınların hiç el kaldırmadığına değinen yabancı mentörler ilgi alanlarının geliştirilmesi için her sektörde başarı hikayelerinin dikkat çekmesi gerektiğini söyledi.

Eş Başkanlıklar Yeterli Değil

Eş başkanlık ve diğer konular hususunda yetersiz olan kadınların teşviki birçok açıdan çözüm sunsa da yeterli gelmiyor. Deloitte Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi, Elif Düşmez Tek finans sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulunarak teknoloji girişimlerinde kadınların daha fazla yer alması gerektiğini söyledi. Temiz enerji sektöründe son derece önemli olan kadın girişimcilerin varlığı her geçen gün artarken, bilişim sektöründe bu oran artış göstermiyor.

Özellikle dijital çağda gerekli olan kadın liderler, başarılı strateji ve deneyimlerini diğerleriyle paylaştıkça, girişim konusunda da memnun ecisi sonuçlar alınması sağlanıyor. Kültürel olarak da eğilim sağlayacak olan bu sistemler sayesinde başarılı girişimler oluşması mümkün oluyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.