1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Taşeronlara ilave tediye müjdesi! Tediyesi eksik yatanlar ne yapmalı? İşte Detaylar....
Taşeronlara ilave tediye müjdesi! Tediyesi eksik yatanlar ne yapmalı? İşte Detaylar....

Taşeronlara ilave tediye müjdesi! Tediyesi eksik yatanlar ne yapmalı? İşte Detaylar....

İlave olarak verilecek tediyeler için de beklenen açıklama geldi. Kadroya geçen taşeron işçiler ile kamu kurum ve kuruluşları bünyesinde kadrolu olarak çalışmakta olan kamu işçilerine ilave tediye ödemes 13 Aralık 2019 günü verildi. İlave olarak verilecek

A+A-

Kadroya geçen taşeron işçiler ile kamu kurum ve kuruluşları bünyesinde kadrolu olarak çalışmakta olan kamu işçilerine ilave tediye ödemes 13 Aralık 2019 günü verildi. İlave olarak verilecek tediyeler için de beklenen açıklama geldi.

2020 Ocak'ta ilave tediyeler verilecek 2019 yılı ilave tediye ödemeleri tamamlandı. Bunun ardından 2020 yılı ilave tediye ödeme tarihleri araştırılmaya başlandı. 2019 yılında ise ilave tediye ödemeleri 31 Ocak, 31 Mayıs, 9 Ağustos ile 13 Aralık tarihlerinde yapıldı. 2020 ilave tediye ödemelerinin ilk taksidi de Ocak ayının son haftasında ödenecek.

Tediyesi eksik yatanlar için açıklama MEB ile diğer kurumlar bünyesinde çalışan kamu işçileri , ilave tediye ödemelerinin eksik şekilde yattığını belirtti. Eksik yatan ilave tediyeler için işçilerin çalıştıkları kuruma dilekçe vermesi gerektiği belirtildi.

İlave tediye ödemelerinden, farklı başlıklar altında vergi kesintileri yapılıyor. İlave tediye ödemesinden yüzde 13 SGK işçi primi, yüzde 1 oranında işçi işsizlik primi, yüzde 20 gelir vergisi , binde 7,59 Damga Vergisi kesildi. En düşük tediyeden 392 TL vergi kesintisi oluyor.

4/D KADROSU NEDİR?

Taşeron düzenlemesi kapsamında 450 bin kişinin tamamının şartsız, yaş kriteri olmadan kapsama alındığını ifade eden Sarıeroğlu, "Mevcutta çalışan kardeşlerimizin içi rahat olsun. Biz en geniş nasıl yapabiliriz arayışı içinde olduk. Bu anlamda sadece emekli olanlar dışında çalışan 450 bin kişi için sınav olacak. Bu da düzenlemeyle alakalı koymamız gereken bir konuydu. Sonrasında, hepsini kadrolu işçi olarak 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4D Statüsü'nde istihdamlarını sağlayacağız." açıklamasında bulunmuştu.

Bakan Sarıeroğlu'nun yapmış olduğu açıklamalarda yer alan 4/D kadrosu, devlet kadrolarında çalışan işçi sınıfını nitelemektedir.

4D statüsünde yer alanlar, (A), (B) ve (C) fıkralarında belirtilenler dışında kalan ve ilgili mevzuatı gereğince tahsis edilen sürekli işçi kadrolarında belirsiz süreli iş sözleşmeleriyle çalıştırılan sürekli işçiler ile mevsimlik veya kampanya işlerinde ya da orman yangınıyla mücadele hizmetlerinde ilgili mevzuatına göre geçici iş pozisyonlarında altı aydan az olmak üzere belirli süreli iş sözleşmeleriyle çalıştırılan geçici işçilerdir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler