1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Taşeronlar İçin Verilen Kadro Sözü Tutulmadı!
Taşeronlar İçin Verilen Kadro Sözü Tutulmadı!

Taşeronlar İçin Verilen Kadro Sözü Tutulmadı!

Milletvekili Ömer Fethi Gürer taşeronlar için verilen kadro sözü tutulmadı açıklaması. Ayrıca Bakanlıklara soru göndermiş ve alınan Bakanlık cevaplarını medya ile paylaştı ve gelinen noktadan bahsetti.

A+A-

Milletvekili Ömer Fethi Gürer taşeronlar için verilen kadro sözü tutulmadı açıklamasında bulundu. Bakanlıklara soru olarak sorulmuş ve Bakanlıkların kendisine verdiği cevapları açıkladı. Gürer açıklamasında taşeron konusunda son durum ve işleyişin etkisinin neler olduğunu açıkladı. Ayrıca Belediye işçilerinin tediye ücretlerine değindi.

Milletvekili Gürer bakanlığın kendisine verdiği cevabı da açıkladı. Bakanlığın açıklamasında halen 5954 taşeron firma işçisi görev yapıyor. Gürer şu ifadeleri kullandı; "Bakanlara tek tek sordum. Taşeron firma Çalışanlar varlığını Bakanlar doğruladı. KİT’lerde taşeron firmada kalan ve hizmet alım sözleşmesi takılan binlerce işçi var.

Gürer "Soruma Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yanıtı; 8.478 mevsimlik işçi, 8.176 geçici işçi, 5.954 taşeron firma işçisi, 2339 TYP çalışanı var. Kıdemsiz, ihbarsın, güvencesiz, İşsizlik fonundan yararlanamayan modern köleler. Hani taşeron bitmişti!

Bakan Pakdemirli, “2020 yılı Ocak ayı itibariyle son beş yılda 1.719 mühendis işe alınmış olup, mevcut mühendis sayısı 11.416 ‘dır.” dedi. Gürer “Modern Kölelik” CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Tüm Bakanlara ayrı ayrı taşeron çalışanı sordum. Mevsimlik, geçici ve taşeron firma işçileri yanında, Toplum Yararı Programı kapsamında çalıştırılan işçilerin varlığının günümüzde olması düşündürücüdür.

‘Modern kölelik’ uygulamasının bakanlıklarda devam etmesi, iktidarın emekçilere bakışının yansımasıdır. Tüm işçilere kadro sözü verip, işçileri geçici, mevsimlik, taşeron firma çalışanı ve TYP çalışanı olarak ayrıştırıp kıdemsiz, ihbarsız güvencesiz, düşük ücretle çalıştırmak sosyal devlet anlayışı ile bağdaşmaz. Kadro emekçilerin hakkıdır.

Ayrıca Bakanlıkta mühendis sayısı işlevine göre yetersizdir. Ziraat Mühendisleri, Gıda Mühendisleri ve Veterinerler işsizdir. Bir an önce Tarım ve Orman Bakanlığında hizmete yetecek kadar Mühendis alımı sağlanmalıdır. İşçilerin hakkının verilmediği yerde, mühendislerinde iş beklentileri karşılanmamaktadır. Kadrolardaki boşluk doldurulmalı, işçiler bir an önce kadroya alınmalıdır dedi.

696 Sayılı KHK ile taşeron şirketlerden belediye şirketine geçen işçiler de işten çıkarmaların yaşanması ve ilave tediye alamamaları nedeniyle şirket işçiliği yerine kadrolu belediye işçiliği taleplerini defaatle dile getirdiler.

Soruma Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yanıtı; 8.478 mevsimlik işçi, 8.176 geçici işçi, 5.954 taşeron firma işçisi, 2339 TYP çalışanı var. Kıdemsiz, ihbarsın, güvencesiz, İşsizlik fonundan yararlanamayan modern köleler. Hani taşeron bitmişti!

Bakanlara tek tek sordum. Taşeron firma Çalışanlar varlığını Bakanlar doğruladı. KİT’lerde taşeron firmada kalan ve hizmet alım sözleşmesi takılan binlerce işçi var. Verilen sözler tutulmadı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum