1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Son Seçim Anket Oranları Açıklandı! Barajı Üç Parti Geçiyor! Peki Hangi Parti Ne Kadar Oy Aldı?
Son Seçim Anket Oranları Açıklandı! Barajı Üç Parti Geçiyor! Peki Hangi Parti Ne Kadar Oy Aldı?

Son Seçim Anket Oranları Açıklandı! Barajı Üç Parti Geçiyor! Peki Hangi Parti Ne Kadar Oy Aldı?

Anket şirketleri sürekli olarak araştırmalar gerçekleştirmekte ve yılın belirli dönemlerinde vatandaşların oy bilgisini ölçmek istemektedirler. Bu süreçte ise MAK Danışmanlık yeni seçim anketini açıkladı. Yeni ankete göre ise üç parti barajı geçtiği öğrenildi. Peki hangi partiler geçiyor? Partilerin oranları yüzde kaç? İşte detaylar ve daha fazlası nutuk.com.tr adresinde yer alıyor..

A+A-

Anket şirketleri sürekli olarak araştırmalar gerçekleştirmekte ve yılın belirli dönemlerinde vatandaşların oy bilgisini ölçmek istemektedirler. Bu süreçte ise MAK Danışmanlık yeni seçim anketini açıkladı. Yeni ankete göre ise üç parti barajı geçtiği öğrenildi. Peki hangi partiler geçiyor? 

MAK Danışmanlık tarafından yürütülen ankette yoğun bir katılım gerçekleşti. Bu katılım sonrasında ise vatandaşların yüzde 44’ü oy hakkını "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi" tarafına kullandı. Bu oy pusulasını yüzde 37’i ile "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi" takip etti.

ÖNCEKİ SEÇİMDE VATANDAŞLAR KİME OY VERMİŞ?

MAK Danışmanlık Türkiye genelinde birçok ilden belirli kişileri seçerek oy haritasını çıkardı. Yeni yapılan ankette bir önceki seçimde kimlere oy verildiği soruldu. Bu noktada ise ankete katılanlar;

yüzde 37 oranında AKP , yüzde 19 oranında CHP, yüzde 9 oranında HDP, yüzde 8 oranında MHP ve yüzde 7 oranında İyi Parti cevabı geldi. Ankete katılanların yüzde birlik kısmı ise "Oy kullanmadım" yanıtını verdi.

PARLAMENTER SİSTEM - CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEM ANKETİ NASIL SONUÇLANDI?

MAK Danışmanlık vatandaşlara iki sistem arasında seçim olması durumunda kime oy vereceklerini sordu. Vatandaşlar bu ankette ise parlamenter sistem ve Cumhurbaşkanlığı sistemi arasından bir seçimde bulundu.

Bu soruya ise; yüzde 44 oranında "Güçlendirilmiş parlamenter sistemi tercih ederim" derken, yüzde 37 oranında "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni tercih ederim" dedi. Yüzde 9 oranında ki katılımcılar ise "Kararsızım" yanıtını verdi.

01-140.jpg02-101.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.