1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Son Dakika haberi Ekonomide yeni hamle! Hükümet Düğmeye Bastı 7 bin 693 lira alacaklar
Son Dakika haberi Ekonomide yeni hamle! Hükümet Düğmeye Bastı 7 bin 693 lira alacaklar

Son Dakika haberi Ekonomide yeni hamle! Hükümet Düğmeye Bastı 7 bin 693 lira alacaklar

Hükümetten uzun süreli işsizliğe son vermek için primde teşvik hamlesi geldi. Buna nazaran, son 6 aydır işsiz olanları istihdam eden şirketlere destek verilecek. 1.025-7.693 TL arasında değişen sosyal güvenlik primi işveren oranı devlet tarafınca ödenecek. İşte detaylar...

A+A-

Hükümet uzun soluklu işsizliğe son vermek için primde teşvik musluğunu sonuna kadar açtı. Bu yılın sonuna kadar işsiz olanları istihdam eden hususi sektör işverenlerin prime esas kazanç üst sınırına kadarki toplumsal emniyet primi işveren payını devlet karşılayacak. Bu kapsamda 1025 lira ile 7 bin 693 içinde değişen sosyal emniyet primi işveren oranı devlet tarafınca karşılanacak. Özel sektör işverenleri son 6 aydır işi olmayan olanlar için bu destekten yararlanacak.

İşte istihdam seferberliği ve ödemelerle alakalı tüm detaylar...

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ALANLARA DA ÖNCELİK

Hükümet, kadın, genç ve engelliler gibi dezavantajlı grupların istihdamının artırılması, stratejik yatırımların özendirilmesi, bölgesel gelişmişlik farklılıklarının azaltılması amacıyla işverenlere sigorta prim teşviki, destek ve indirimlerinden yararlanma imkânı sağlanıyor. İŞKUR aracılığı ile bu sene verilen 4 prim teşvikinin ayrıntıları şu şekilde

ASGARİ ÜCRETTEN HESAPLANAN PRİMİN TAMAMI KARŞILANACAK

İşsizlik ödeneği alanları işe alan işletmeler de prim teşvikinden yararlanacak. İşsizlik ödeneği alanların işe alındığı tarihten önceki son 6 aylık dönemde bildirilen ortalama sigortalı sayısına ayrıca işe alınırsa kalan işsizlik ödeneği süresince asgari ücretten hesaplanan priminin (yüzde 1'lik kısmı hariç) hepsi (1676 lira) karşılanacak.

İşverene yardımcı sağlanan zaman kişinin başlarda işsizlik ödeneği için belirlenen toplam hak sahipliği süresinden düşülecek. İşverenlerce; aylık prim ve hizmet belgesinin yasal süresi içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu'na verilmesi ve primlerin yasal süresi içerisinde ödenmesi gerekiyor.

İLAVE İSTİHDAMA 5004 LİRA DESTEK

Özel sektör işverenlerinin çalıştırdıkları her bir engelli için asgari ücret düzeyindeki sosyal emniyet primi işveren paylarının hepsi da (1025 lira) Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca karşılanacak. İlave istihdama teşvik işyerinin faaliyette bulunmuş olduğu sektöre göre farklı hesaplanacak.

İmalat, bilişim sektöründe ilave istihdam teşviki kapsamında 31 Aralık evveliyatına kadar işe alınacaklar için de her bir sigortalının 13 bin 344 liraya kadarki prime esas hasılat tutarı için ödeyecekleri bütün primler (1876 lira -5004 lira) karşılanacak. Diğer sektörlerde destek tutarı 1876 lira olacak. Destek süresi yılsonuna kadar istihdam edilen her bir sigortalı için 12 ay olacak. Ancak istihdam edilen sigortalının, 18 yaşından büyük 25 yaşından küçük adam, 18 yaşından büyük kadın yada Kuruma kayıtlı engelli olması niteliğinde destek 18 ay süreyle uygulanacak.

54 AYA KADAR PRİM TEŞVİKİ

İŞKUR bu yıl da ergenler, hanımefendilerin istihdamını teşvik için 54 aya kadar prim desteği verecek. Buna gore göre, 31 Aralık geçmişine kadar işi olmayan olanları istihdam eden özel sektörün prime esas hasılat üst sınırına kadarki işveren prim payı İşsizlik Sigorta Fonu'ndan karşılanacak.

Bu kapsamda verilecek yardımcı 1025 lira ile 7 bin 693 lira arasında değişecek. Teşvikten yararlanabilmek için, kişinin son 6 aydır işi olmayan olması, kişinin istihdam edilmiş olduğu tarihten önceki son 6 ayın yaklaşık sigortalı çalışan sayısına ilave olarak istihdam edilmesi, hususi sektör işvereni olması gerekiyor.

Faydalanma süresi ise, 18 yaş ve üzeri kadınları istihdam eden işverene 24-54 ay, 18-29 yaş arası erkekleri istihdam edene 12-54 ay 29 yaş ve üzeri erkekleri istihdam eden işverenlere 6-30 ay olacak.

Çalışırken, mesleki yeterlilik belgesi alanlar, işgücü yetiştirme kurslarını bitirenleri istihdam eden işverene de 12 ay süreyle destek sağlanacak. İŞKUR'a kayıtlı olunması niteliğinde destek süresi 6 ay daha uzatılabiliyor.

GİRİŞİMCİLERE 2 MİLYAR PRİM DESTEĞİ

Sosyal Güvenlik Kurumu da, genç girişimci teşviki kapsamında işini kuran 275 binden fazla gence 2.1 milyar lira sigorta prim desteği verildi. SGK vasıtasıyla hususi sektör işletmelerine verilen prim teşvik, yardımcı ve tenzilat uygulaması kapsamında geçen sene 50 milyar liraya yakın destek sağlandı.

Teşviklerden yararlanan iş yeri sayısı da 1 milyon 820 bine ulaştı. Bağ-Kur kapsamında ilk defa sigortalı olan genç girişimcilerin sigorta primleri 12 ay boyunca devlet tarafınca karşılanıyor.

Girişimcilerin teşvikten yararlanabilmesi için kendi işini kurduğu tarihte 18-29 yaş aralığında olması, sigortalı olması gerekiyor.

Tüm personelleri ilgilendiriyor! Vergisiz ücret AGİ'den daha iyi
Teşvikten yararlananların brüt asgari ücretin yüzde 34.5'i oranındaki 4B sigorta primleri hazine tarafınca karşılanıyor.

Bu kapsamda aylık 1234 lira ödeniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.