1. HABERLER

  2. EMEKLİ

  3. Son dakika haber: Hiç sigortalı işte çalışmayan ev hanımlarına müjde! Artık onlarda emekli olacak
Son dakika haber: Hiç sigortalı işte çalışmayan ev hanımlarına müjde! Artık onlarda emekli olacak

Son dakika haber: Hiç sigortalı işte çalışmayan ev hanımlarına müjde! Artık onlarda emekli olacak

Hiç sigortalı işte çalışmamış ev hanımları da emekli olacak. Ev hanımlarının emekli olabilmesi için şartlar nelerdir? Daha önce hiç çalışmamış kişiler nasıl emekli olacaklar?

A+A-

Hiç sigortalı işte çalışmamış ev hanımları da emekli olacak. Ev hanımlarının emekli olabilmesi için şartlar nelerdir? Daha önce hiç çalışmamış kişiler nasıl emekli olacaklar?

Hiç sigortalı işte çalışmamış ev hanımları da emekli olacak. Ev hanımlarının emekli olabilmesi için şartlar nelerdir? Daha önce hiç çalışmamış kişiler nasıl emekli olacaklar? Sizlere bu makalemizde ev hanımları için emekli olma koşulları hakkında bilgiler vereceğiz.

Sigortası olmayan ve 25 yıl evli kalan kadınlara emeklilik verilmesi için SGK üstünde bir çalışma başlatılmıştır. Yapılan bu çalışmalardan sonra 25 yıl evli kalan ev hanımlarının emekli maaşı alabilmeleri için TBMM’ye teklif verilmiştir. Teklif TBMM genel kurulunda onay alınırsa bu düzenleme hayata geçecek ve ev hanımları önceden çalışmasalar bile emekli maaşı alabileceklerdir. Şimdi sizlere bu kampanya ve haberin detaylarını verelim.

Ev Hanımlarına Emeklilik Yolu Açılıyor

Türkiye’de bayanların yaşam standartlarını düzenli ilaçlanma yaşayabilmeleri için bir çok kampanya yapılmaktadır. Kadınların iş yaşamlarına katılmaları gibi emeklilik dönemlerinde da destek verilmesi istenmektedir. Bu desteklerin başında annelere emzirme ödeneği, çocuk parası, süt parası, doğum izni zamanında maaş ödenmesi gibi desteklemeler vardır. Son olarak da ev hanımlarını ilgilendiren emeklilik haberi gelmiştir. Eğer 25 senelik evli kaldıysanız ve hiç eşinizle boşanmadıysanız emekli maaşı almaya hak kazanacaksınız. Daha önce bir iş yerinde çalışmamış ve bu nedenle emeklilik sıkıntısı yaşamakta olan kişiler için hazırlanan bu taslak TBMM meclisine verilmiştir. Eğer kanun kabul olursa bu yürürlük hizmete girecek ve bu haberi bekleyen bir çok ev hanımı emekli olmak için müracaatlarını yapabilecekleridir.

Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları Nelerdir?

Ev hanımlarına emeklilik için isteğe bağlı sigortadan faydalanılması gerekiyor. Buna gör de bazı şartlar yerine gelmesi gerekir. Emekli olacak olan kişilerin sigortalı şekilde bir yerde çalışmıyor olması, 18 yaşından büyük olması, yaşlılık, malulen emeklilik gibi maaşların alınmamış olması ve bir geliri olmaması gerekmektedir. Eğer bir emlakünüz var ve bu emlak üstünden bir kira alıyorsanız siz isteğe bağlı sigortalık hakkından yararlanamazsınız. Yani bir gelirinizin olmaması durumunda bu emeklilik koşullarından faydalanabileceksiniz. Ama eğer evde iş yaparak para kazanıyorsanız ve bir vergi ödemiyorsanız bu koşulları yerine getirmeniz durumunda ev hanımlarına emeklilik koşullarından yararlanabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.