1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Son Dakika: 5 Yıl Çalıştıysanız 41.420 TL Ödeme Alabileceksiniz! SGK Açıklama Yaptı
Son Dakika: 5 Yıl Çalıştıysanız 41.420 TL Ödeme Alabileceksiniz! SGK Açıklama Yaptı

Son Dakika: 5 Yıl Çalıştıysanız 41.420 TL Ödeme Alabileceksiniz! SGK Açıklama Yaptı

Emeklilik için yeni düzenlemeler hayata geçmeye başladı. Milyonlarca vatandaş kıdem tazminatı ile beraber emeklilik için yaş dışındaki sigortalılık süresi ile prim ödeme gün sayısını tamamlayanlar tazminat alabilecekler…

A+A-

Emeklilik için yeni düzenlemeler hayata geçmeye başladı. Milyonlarca vatandaş kıdem tazminatı ile beraber emeklilik için yaş dışındaki sigortalılık süresi ile prim ödeme gün sayısını tamamlayanlar tazminat alabilecekler…

Kişiler eğer kendi isteği ile ayrılırlarsa tazminat alabilecekler. Aynı zamanda kadınlar evlendikleri zaman evlendikleri tarihten itibaren 1 sene içerisinde sözleşmelerini iptal ettikleri zaman tazminat alabilecekler. 5 yıl çalışan kişiler 41.420 TL ödeme alabilecekler. Bununla beraber kıdem tazminatında oluşan bu değişiklik SGK tarafından yapıldı. Bu yıl için açıklanan kıdem tazminatının en yüksek rakamı 8.284 TL oldu. 5 yıl çalışan kişiler ve çalışma süresini dolduran kişiler işten çıkartıldıkları zaman 41.420 TL ödeme alabilecekler.

Kimler Kıdem Tazminatı Alabilecek?

Kadınlar hamilelik ve doğum sebeplerinden dolayı işten ayrıldıkları zaman istifada tazminat hakkı doğmamaktadır. Aynı zamanda maluluk aylığı almak için işten ayrılan kişiler kıdem tazminatını alabilecekler. Sandık ve kurumlardan toptan ödeme almak için işten ayrılma hali kıdem tazminatı hak kazanma hali olarak kabul edilmektedir. Kişiler yaş dışındaki sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı tamamladıkları zaman ve kendi istekleri doğrultusunda işten ayrıldıkları zaman tazminat alabilecekler. Kişiler evlendiği tarihten itibaren bir sene içerisinde sözleşmesiniz feshettikleri zaman kıdemini alabilecekler.

Kıdem Tazminatı Ödenmezse Ne Olacak?

Eğer kişiler kıdem tazminatı alamazlarsa veya zamanında ödenmezse faiz isteyebilecekler. Eğer zamanında ödenmeyen bir kıdem tazminatı varsa en yüksek mevduat faizi uygulanacaktır. Bu konuda Sosyal Güvenlik Kurumu kıdem tazminatı hakkında tüm sorulara açıklama getirdi ve en çok sorulan soruları yanıtladı. Kişiler emeklilik hakkını elde ettikleri zaman işverene bağlı olarak en az 1 yıl çalışma koşulu ile beraber ahlak kuralları ve iyi niyet kuralları nedeni dışında bir iş sözleşmesi feshettikleri zaman veya askerlik sebebinden dolayı işten ayrıldıkları zaman kıdem tazminatı alabilecekler.

İşçiler vefat ederlerse yine tazminat ödenmektedir.Aynı zamanda işveren kişiler işyerlerini kapattıklarında veya devrettikleri zaman kişiler aynı şartlar altında çalışmaya devam etmelidir. Bu tarz bir durum yasal haklarda kayba yol açmaz bu sebeple kıdem tazminatı ödenmesi tartışılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.