1. HABERLER

  2. EMEKLİ

  3. Son dakika: 2022 Emekli Temmuz zammı açıklandı! En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?
Son dakika: 2022 Emekli Temmuz zammı açıklandı! En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Son dakika: 2022 Emekli Temmuz zammı açıklandı! En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Emeklilerin maaşlarında yeni talepleri var. Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün, emekli maaşlarına ilişkin yaptığı açıklamada, asgari emekli maaşının asgari ücrete yükseltilmesini talep etti. Emekliler yeni maaş düzenlemeleri için talepte bulundular. İdeal rakam, asgari emekli maaşını asgari ücrete yükseltmek olacaktır.Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün, memur ve emeklilere yönelik

A+A-

Emeklilerin maaşlarında yeni talepleri var. Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün, emekli maaşlarına ilişkin yaptığı açıklamada, asgari emekli maaşının asgari ücrete yükseltilmesini talep etti.

Emekliler yeni maaş düzenlemeleri için talepte bulundular. İdeal rakam, asgari emekli maaşını asgari ücrete yükseltmek olacaktır.

Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün, memur ve emeklilere yönelik ek göstergelerdeki 600 puanlık artıştan memnun olduklarını belirterek, hükümle emekli maaşlarına yaklaşık bin 350 lira, emekli ikramiyesine ise 40-50 bin lira arasında zam yapılacağını vurguladı.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin düşük maaşlarına da benzer şekilde zam yapmak isteyen Ergün, 2000'den sonra emekli olanlar için de düzenlemeler yapmak istediğini belirterek, şöyle konuştu:

"Memur emeklileri ile SSK ve Bağ-Kur emeklileri arasındaki emeklilik farkı her yıl artıyor. Toplu iş sözleşmelerindeki artışın yanı sıra memur emeklilerine ek ücret zammı ve göstergeleri veriliyor. artışı gibi imkanlardan yararlanırken, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları sadece enflasyon oranında artıyor. Emekli aylıklarında eşitliğin sağlanması için intibak yapılmalı, aylıklara yapılan yüzdeli zamlar aylığı düşük olanların aleyhine bir uygulamaya dönüştüğü için seyyanen zamlar yapılmalı ve milli gelir artışından emeklilere pay verilmeli."

EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRETE YÜKSELTİLSİN

Ergün, 1.5 milyon emeklinin, en düşük emekli aylığı olan 2 bin 500 TL ile geçindiğini belirterek, emeklilerin toplumda en düşük gelir grubu olduğunu ifade etti. 

Ergün, şunları kaydetti: “Aralık 2002’de 184,25 lira olan asgari ücret, Ocak 2022’ye kadar 23 kat artarak 4 bin 253 liraya yükseldi. Aynı dönemde en düşük emekli aylığı ise sadece 10 kat arttı. Bugün 1,5 milyon emekli en düşük emekli aylığı olan 2 bin 500 lirayla geçinmeye çalışıyor. Yani 1,5 milyon emeklinin geliri, asgari ücretin 1753 lira altında. En düşük emekli aylığı ivedilikle asgari ücret seviyesine yükseltilmeli.”

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.