Sigortası olan herkes SGK’ya koşuyor! Erken emeklilikte son dakika gelişmesi yaşandı…

Sigortası olan herkes SGK’ya koşuyor! Erken emeklilikte son dakika gelişmesi yaşandı…

SSK – SGK ve Bağkur ile emekli olan ya da çalışan herkesi yakından ilgilendiren düzenlemeler devam ediyor. Son zamanlarda gündemde SGK ile erken emeklilik tarihi – emeklilik süresi ve askerlik borçlanmaları gibi birçok konu gündemde bulunuyor. İşte merak edilen tüm detaylar..

Erken emekli olmak için yapılması beklenen birçok düzenleme için son dakika gelişmeleri gelmeye devam ediyor. Bunlardan kadınlarda doğum borçlanması – erkeklerde askerlik borçlanması – 3600 prim günü ile erkenden emekli olmak gibi konular dikkatleri çekiyor. Her ne kadar milyonlarca vatandaş erkenden emekli olmak için hayal kuruyor olsa bile bir yandan belirli hesaplamaları yapmak gerekir.

Kadınlarda doğum borçlanması ile erken emekli olmak

Kadınlarda doğum borçlanması ile tam 6 yıla kadar erken emekli olmak gerekir. En fazla 3 çocukta doğum borçlanması yapacak kadınların doğum yapmadan en az bir yıl önce sigortalı olarak çalışıyor olması gerekir. Her çocuk için 2 yıl doğum borçlanması yapabilecekler.

Erkeklerde askerlik borçlanması ile erken emekli olmak

Erkeklerde askerlik borçlanması ile 1 ya da 2 yıl erken emekli olma hakları geliyor. Erkekler askere gitmeden önce sigortalı olarak çalışıyor olması gerekir. Fakat iş verenlerin; askerde oldukları sürede vatandaşların prim ödemelerini yapmamaları şartı aranır. Bu sayede başvuru yaparak askerlik borçlanması haklarından yararlanılabilir.

3600 gün üzerinden nasıl erken emekli olunur?

3600 gün üzerinden erken emekli olmak için vatandaşların sigortalı işe başlama tarihleri 9 eylül 1999 tarihinden önce olması gerekir. Bunların yanı sıra;

  1. 15 yıl boyunca sigortalı olarak çalışma hayatını tamamlamış olmak
  2. 3600 gün prim ödemelerini tamamlamış olmak
  3. Erkeklerin 55 – kadınların 54 yaşının üstünde olması
  4. Prim günü tam dolan erkeklerin 59, kadınların da 58 yaşlarında emekli olma hakları veriliyor.

Bu istenen şartları yerine getiren vatandaşlar başvuru yaparak 3600 gün prim ödemesi ile beraber emekli olma hakları verilecek.

Bağkurlular nasıl erken emekli olma haklarına sahip olacaklar?

Bağkur statüsünden erken emekli olmak için vatandaşların 2008 yılından bu yana kadar prim ödemelerine devam etmesi gerekir. Esnaf ve memurlar gibi işçiler için de aynı kurallar geçerli olacak ve aynı şartlar ile emeklilik – maaş haklarının sahibi olacaklardır. Yeni gelen düzenleme kapsamında Bağkur – emekli sandığı kapsamındakiler 2 yıl daha erken emeklilik haklarının sahibi olacaklar. 62 yaşına geldikleri zaman emeklilik için hak sahibi olacaklar. Fakat bir dönem işçiler çalışarak memur kapsamında emeklilik için hak kazanırlarsa 2 yıl daha hak kazanacak ve 60 yaşında emekli olabilecekler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.