1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK harekete geçti ve yaş sınırı değişiklik yapıldı! SGK, 5 bin 771 lira ödeme yapacak...
SGK harekete geçti ve yaş sınırı değişiklik yapıldı! SGK, 5 bin 771 lira ödeme yapacak...

SGK harekete geçti ve yaş sınırı değişiklik yapıldı! SGK, 5 bin 771 lira ödeme yapacak...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) binlerce vatandaşı çok yakından ilgilendiren yeni düzenleme yaptı. Kamu ve özel sektörde çalışan herkesi kapsıyor. Çocuğu olamayan çiftlere yapılan tüp bebek tedavisi konusunda yeni düzenlemeler hayata geçti.

A+A-

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) binlerce kişiyi çok yakından ilgilendiren yeni düzenleme yaptı. Kamu ve özel sektörde çalışan herkesi kapsıyor. Çocuk sahibi olamayan çiftlere sağlanan tüp bebek tedavisi konusunda yeni düzenlemeler hayata geçti. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), normal yollarla ya da diğer tedavi yöntemleriyle çocuk sahibi olamayan sigortalıların tüp bebek tedavisine ilişkin 15 Kasım 2018 tarihinde yayınlanan 7151 Sayılı Kanun ile gerçekleştirilmiş olan değişiklikler doğrultusunda Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) yeni düzenleme yaptı. Yapılan değişiklikler, tebliğin Resmi Gazete’de yayımlandığı 11 Ağustos 2021 tarihinden geçerli dahil olmak üzere yürürlüğe girdi. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre SGK, evli olmakla beraber daha önceki evliliklerinden çocuk sahibi olup olmadığına bakılmaksızın mevcut evliliğinde çocuk sahibi olmayan sigortalıların üç denemeye kadar tüp bebek tedavi giderlerini karşılıyor. Çiftlerin beraber evlat edinmiş olmaları, tüp bebek tedavisinin karşılanmasına engel teşkil etmiyor.

Tüp bebek tedavisinin karşılanabilmesi için bayanın 23 yaşından büyük, 39 yaşından küçük olması koşulu değiştirildi. Kadınların yaş sınırı bir yaş uzatıldı. Artık 40 yaşından küçük olanların tüp bebek tedavileri SGK’ca karşılanacak. Tüp bebek tedavisine başlanan bayanın embriyo transferinin yapıldığı tarih boyunca 40 yaşından büyük olması halinde tedavi bedelleri karşılanmayacak. Fakat, bayanın 40 yaşından küçük olduğu tarih boyunca düzenlenmiş geçerli sağlık raporunun bulunması ve rapor tarihi itibariyle otuz gün içerisinde embriyo transferinin gerçekleştirilmesi durumunda tüp bebek tedavisine ilişkin sağlık hizmetleri SGK tarafından karşılanacak.

Tüp bebek tedavisinin SGK tarafından karşılanabilmesi için bugüne dek son üç yıl içerisinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamadığının belgelenmesi isteniyordu. Tebliğde yapılan değişiklik ile halk arasında erken menopoz olarak da adlandırılan erken yumurtalık yetmezliği (primer ovaryan yetmezliği) sorunu bulunan bayanlar ile sperm yetmezliği bulunan erkekler için artık bu şart aranmayacak.

KÖK HÜCRE VERİCİSİ KARDEŞ İÇİN TÜP BEBEK TEDAVİSİ

Başka tıbbi bir yöntemle tedavisi mümkün olmayan hasta çocuğu bulunan çiftlerin kök hücre vericisi kardeş doğmasına yönelik tüp bebek tedavileri de kapsama alındı. Bu amaçla yapılacak tüp bebek tedavisinin karşılanabilmesi için bünyesinde kemik iliği nakli yapılan merkez bulunan üniversite hastaneleri ya da araştırma hastanelerinden, aralarında genetik uzmanının da yer aldığı sağlık kurulu raporu alınması gerekecek.

KALITSAL HASTALIĞI OLAN AİLELERİN SAĞLIKLI ÇOCUK İÇİN TÜP BEBEK TEDAVİSİ

Mevcut evliliğinde sağlam çocuk sahibi olan çiftler hariç dahil olmak üzere, tebliğde yer verilen kalıtsal hastalığı olan ya da bu hastalık için taşıyıcı olduğu belgelenen evli çiftlerin tüp bebek tedavisi ile preimplantasyon genetik tanı (PGT) işlemleri SGK tarafından karşılanacak. Bu durumdaki çiftlerden de sağlık kurulu raporu istenecek. Mevcut evliliğinde sağlam çocuk sahibi olan çiftler kalıtsal hastalık gerekçesi ile sağlam çocuk doğmasına yönelik tüp bebek tedavisinden yararlanamayacak.

SGK sağlık kuruluşlarına, kök hücre vericisi kardeş doğmasına yönelik PGT tetkikleri için 9 000 831.47 TL, sağlam çocuk doğmasına ilişkin PGT tetkikleri için 9 000 247.87 TL, sağlam çocuk doğmasına yönelik tüp bebek tedavisi için de 5 000 771.33 TL ödeme yapacak.

KATILIM PAYI ALINIYOR

Tüp bebek tedavisinde sigortalılardan ilk denemede yüzde 30, ikinci denemede yüzde 25, üçüncü denemede ise yüzde 20 oranında katılım payı alınıyor.

900 GÜN PRİM ŞARTI

SGK’nın tüp bebek tedavisini karşılaması için eşlerden birinin en az 5 senedir sigortalı şekilde çalışması ve en az 900 gün prim ödenmiş olması gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.