1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Bilim Kurulu sonrası çok kritik açıklamalar bulundu! Cuma gününden itibaren...
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Bilim Kurulu sonrası çok kritik açıklamalar bulundu! Cuma gününden itibaren...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Bilim Kurulu sonrası çok kritik açıklamalar bulundu! Cuma gününden itibaren...

Bilim Kurul, corona virüsü gündemiyle kritik bir toplantı gerçekleştirdi. 1 Temmuz'da başlayacak olan tam normalleşme, mevcut aşı stoğu ve aşılamada geçilecek yeni kategorilerin ele alındığı toplantı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yaptı. Cuma gününden itibaren 18 yaş üstüne aşı yapılacağını dile getiren Bakan Koca, Delta plus varyantının 16 ilde görüldüğünü belirtti.

A+A-

Corona virüsüyle mücadele sürerken Bilim Kurulu kritik bir toplantı daha gerçekleştirdi. 1 Temmuz’da başlayacak olan tam normalleşme ve corona virüsü aşısının ele alındığı toplantı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yapmış olduğu açıklamanın satır başları şöyle;

*Corona virüsü global salgını birlikteinde pek çok zorluğu getirdi. Bu durumu 4 bölüm halinde ele alabiliriz. Salgın hastalık ülkemize ulaşmada önce ilk dönemi, yani salgına hazırlık, karantina ve tedbirlerin neler olabileceğiyle ilgili dönemdi.

*Bu aşamada almış olduğumuz tedbirler 3 ay kazandırdı bizlere. İkinci bölüm ise tanımadığımız bu düşmandan nasıl korunacağımızı öğrenmekle uğraşma dönemiydi.

*Bu dönemde salgın yönetimi ve çalışma rehberleriyle salgın döneminde kontrollü sosyal hayatın nasıl olabileceğine odaklandık. Bu dönemde dijital altyapımız çok hızlı sonuç almamızı sağladı.

*Dördüncü bölüm ise aşılama programımızın başladığı, salgının gerileyip insanlığın ve bilimin kazanmaya başladığı aşama. Şu an bu aşamadayız ve salgının kısa bir süre içinde biteceğine inancım tam.

50 BİN İNSANIMIZI KAYBETTİK

*Sizlere üçüncü bölümde yaşadıklarımızın sonuçlarında bazı örnekler vereceğim. Salgın süresince salgından yaklaşık 50 000 insanımızı kaybettik. Salgın nedeniyle ertelenen sağlık hizmetleri nedeniyle yaşadığımız kayıp ise bundan çok daha büyük.

*Örneğin, kalp krizi teşhisleri salgın döneminde % 56 azalmasına rağmen kalp krizine bağlı ölümler % 10’dan fazla artış gösterdi.

*Bu durumun temel nedeni salgın döneminde sağlık hizmetine ulaşımın yavaşlaması veya salgın dışındaki nedenlerden hastanelere gitmekten imtina edilmesi işlemidir.

GELECEK 3 YILA İŞARET ETTİ

* Bugün global ölçekte en az 3.9 000 000 insan Yeni tip corona virüs nedeniyle hayatını kaybetti fakat doğrulanmamış vakalar ve dolaylı sebeplerle 10 milyonun üstünde ölüm de Yeni tip corona virüs ve onun yıkıcı etkisi olduğu değerlendiriliyor.

* Gelecek 3 sene boyunca hastalığı geçirmiş kişilerde ne tür yan rahatsızlıklar çıkacağı tespit edilemese de mevcut ölümlerin 3-4 katı kadar daha kayıp beklendiği belirtilmektedir.

* Hastalığı geçirdikten ve bütünüyle iyileştikten 45 gün sonrasında yaşanan ölüm olaylarını incelediğimizde özellikle 65 yaş üzeri grupta vefat sayılarının 2 kattan fazla arttığını tespit ettik.

ATEŞ KARA AÇIKLAMA YAPTI

Corona aşısının zararlı etkisiyle ilgili açıklamalar yapan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara şöyle konuştu:

* Ülkemizde aşının yan etkileri çok yakın takip ediliyor. Aşı sonrası istenmeyen etki izlem sistemi ile bu bilgiler toplanarak değerlendiriliyor. Aşılardan sonra görmüş olduğumuz yan etkileri şöyle söylememiz lazım; bir tanesi aşının yapıldığı yerdeki yan etkiler, şişlik, kızarıklık, ağrı gibi.
Yeni tip corona virüs ölümlerini DSÖ’nün belirlemiş olduğu kriterlere göre tespit edip 50 000 kaybımız var derken en az bir bu kadar vatandaşımızı daha kaybettik.

* Her iki türdeki aşının zararlı etkisi de 24 saatten çok uzun sürmüyor. 100 kişiden 8’inde iki gün kadar kolda ağrının devam ettiğini görüyoruz. Tüm vücudu etkileyen yorgunluk, halsizlik gibi etkiler de görülebiliyor.

* Aşı olanların % 10 ila 15’inde görülen etkiler bunlar. Bunların hiçbiri kalıcı değil. Bu etkiler arasında baş ağrısı, çok nadiren 3 gün kadar sürüyor.

PROF. DR. SERHAT ÜNAL AŞIDAKİ GELİŞMELERİ AKTARDI

*Önceki çalışma ile ilgili kısa bilgi vermek isterim. Eylül 2020 tarihinde bu salondan duyurduğumuz şekilde Türkiye Sinovac aşının faz 3 çalışmasına başlamıştı. Türkiye’de acil kullanım onayı sayesinde başladı. Takiben bitirilen çalışma sonuçlandırıldı. Bu çalışma memnuniyetle belirtiyorum ki, beklendiği şekilde dünyanın önemli dergilerinde yayına kabul edildi.

*Şu günlerde de kendi yerli aşımızın faz 3 çalışmaları ile uğraşıyoruz. Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde preklinik çalışmaları bittikten sonra faz 1 ve faz 2 dediğimiz erken çalışmaları başarı ile tamamlandı.

*30 Nisan’da çalışmalar bittikten itibaren faz 3 aşı çalışması yürüten ekibe devroldu. Bununla ilgili hazırlıklarımızı bitirdik. Dün hepinizin şahit olduğu gibi Sayın Cumhurbaşkanımızın isimlendirmesiyle Turkovac çalışması başlatıldı. Umarım son derece başarılı çalışma olacak. Hep birlikte göreceğiz.

18 YAŞ AŞILAMA BAŞLIYOR

Açıklama sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Koca, 18 yaş üstü aşılamayla ilgili şu ifadeleri kullandı

* Biz özellikle şu dönemde hızla 18 yaş ve üzeri olan vatandaşımızı aşılamak istiyoruz. Bunu ne kadar erken dönemde yapabilirsek toplumsal bağışıklığı o kadar erken sağlamış olabileceğimizi ve ülkemize girme ihtimali olan mutasyonlara da erken dönemde bir çözüm olacağına inanıyoruz.

* Cuma günü itibarıyla 18 yaşından gün almış olan bütün yurttaşlarımızı tanımlamış olacağız. Yani cumadan itibaren 18 yaşından gün almış olan herkes randevu alabilir olacak.

* Bizim amacımız 18 yaş üstü aşılanabilir olma durumu olan, yani hastalığı geçirenleri düşündüğümüzde 55 milyona yakın vatandaşımız olduğunu, 55 milyona yakın vatandaşımızı da Kurban Bayramı’na kadar en az % 70’inin en az bir doz aşılanmış olmasını sağlamak istiyoruz.

DELTA VARYANTINDA SON DURUM

* Delta varyantıyla ilgili ülkemizde şu ana kadar 134 vakamız oldu. Toplam 16 ilimizde görüldü. İllerde dağılımı giderek artmaya başladı. Ağırlıklı olarak İstanbul’da görüldü.

* 134 vakanın 82’si İstanbul’da, Düzce’de 18, Van’da 8, Ankara’da 4, İzmir’de 3, diğer illerimizde de 1-2 biçiminde dahil olmak üzere toplam 16 ilimizde görüldü.

* Ama ben önden şunu söyleyebilirim: Yaş arttıkça, ek hastalık arttıkça koruyuculuğun giderek azaldığını görüyoruz. Ama genç yaş grubunda ek hastalığı olmayan kişilerde bu koruyuculuk çok daha yüksek.

MASKELER NE ZAMAN KALKACAK?

*En az % 70 aşılamanın olduğu dönem, maskeden kurtuluruz.

ANKARADAKİ VAKALAR İSTANBUL’DAN FAZLA

*Normalde Ankara’daki vakaların biraz daha İstanbul’a göre yüksek olduğunu söyleyebilirim. İzmir için aynı şey değil. Aşılamanın Ankara’da oran olarak İstanbul’dan çok daha iyi olduğunu görüyoruz.

*Vatandaşımızın kişisel tedbirlere dikkat etmesi gerektiğini tekrar söylemek istiyorum. Aşılamayı arttırabilirsek bu oranların daha da düşebileceği kanaatini ifade etmek istiyorum.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.