1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Yeni yasa geliyor O kurumda maaşlar 19 bin liraya çıkacak
Yeni yasa geliyor O kurumda maaşlar 19 bin liraya çıkacak

Yeni yasa geliyor O kurumda maaşlar 19 bin liraya çıkacak

RTÜK’te, Sayıştay’ın uyarılarda bulunduğu hukuksuzlukların giderilmesi için yasa taslağı hazırlandı. RTÜK Başkanı’nın yetkileri artırılırken Üst Kurul üyelerine verilen maaş, harcırah ve tüm ödemeler de Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanına endeksleniyor

A+A-

Taslak aynı şekilde yasalaşırsa maaşlar 16 bin liradan 19 bin liraya çıkacak. RTÜK’te Üst Kurul üyelerinin maaşlarının en yüksek devlet memuru kabul edilen Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanının maaşı düzeyine yükseltilmesini öngören yasa taslağı hazırlıkları tamamlandı.

Taslak yasalaşırsa, Üst Kurul üyelerinin maaş, harcırah ve tüm ödemeleri, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı’na yapılan ödemeler esas alınarak belirlenecek. 

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı’nın bu yıl Ocak ayından itibaren aldığı net maaşın 19.795 TL. olduğu, RTÜK üyelerinin maaşlarının ise yaklaşık 16 bin lira olduğu biliniyor.

BİRÇOK YETKİ RTÜK BAŞKANINA VERİLİYOR

Sayıştay raporunda RTÜK üyelerinin maaşlarının fazla ödendiği uyarısında bulunulmuştu. Bu uygulamadaki hukuksuzluğu gidermek üzere RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunda değişiklik çalışması başlatmıştı.  RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu başkanlığındaki komisyon RTÜK yasasındaki değişiklik hazırlıklarını tamamladı. 

ANKA’nın edindiği bilgilere göre, önümüzdeki günlerde

RTÜK Başkanlığı’na sunulması ve ardından Üst Kurul’da son şekli verilmesi beklenen taslakta getirilen yenilikler özetle şöyle:

• Sayıştay’ın itiraz ettiği hukuksuzluğun giderilmesi için yasaya

RTÜK üyelerine yapılacak ödemelerin hesaplanmasında Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanına yapılan ödemelerin esas alınması hükmü getiriliyor. Üyelerin halen Avrupa ülkeleri için günlük 230 Euro olan harcırahları da en üst düzeye çıkarılıyor. Üyelerin emeklilik primleri de 7600’den 8000’e yükseltiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.