1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Narsistler Daha Mutlu
Narsistler Daha Mutlu

Narsistler Daha Mutlu

Narsistik kişiliğe sahip olan kişilerin daha mutlu ve depresyona daha az eğilimli olduğunu ortaya çıkaran araştırma dikkat çekti.

A+A-

Psikolog Dr. Kostak Papageorgiou, narsistlerin daha az depresif ve neşeli olduğunu ortaya çıkaran bir araştırmaya imza attı. Görevli olduğu üniversitedeki araştırma ekibi narsist kişileri incelemeye aldı. Modern toplum düzeninde narsizm sorunu olan kişilerin popüler hale gelmesini ortaya çıkaran araştırma, depresyon olumsuz düşünceler ve negatif tutumlar konusunda narsist kişilerin daha az etkilendiğini ortaya çıkardı.

Zehirli bir akım haline gelen ve sosyal medyayla daha yaygın bir sorun olan narsizm sorununun empatiden yoksun insanlara depresyon koruyucu etki yarattığı ortaya çıktı. Utanç ya da suçluluklar söz konusu olduğunda narsistlerin bu duygudan yoksun olmalarının karanlık özellikleri baskıladığı ortaya çıktı.

Aslında Psikopati Kadar Tehlikeli

Uzmanlar narsizmi psikopatlık ya da sadizm kadar tehlikeli buluyor. Toplam 700 kişinin yer aldığı çalışmada narsizmin toplum açısından zararlı, kişisel açıdan ise yararlı olduğu ortaya çıktı. Yani kendilerini korumak adına duyarsız olan bu kişiler, hayal kırıklığı ve reddedilme gibi durumların kolayca aşılmasını sağlıyor.

Kendilerini olağanüstü ya da kusursuz bulan narsistlerin, selfie neslinin artması nedeniyle daha yaygın hale geldiği tahmin ediliyor. Empati yapamayan ve kendi çıkarları için başkalarına saygısız davranan bu kişiler depresyona yakalanma sıklığı açısından son derece düşük bir eşikte yer alıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.