1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Müjde T.C.’sinin son rakamı 0, 6, 8 olan kişilere paralar ödendi! 2 bin 550 TL hesaplara yatırılıyor
Müjde T.C.’sinin son rakamı 0, 6, 8 olan kişilere  paralar ödendi! 2 bin 550 TL hesaplara yatırılıyor

Müjde T.C.’sinin son rakamı 0, 6, 8 olan kişilere paralar ödendi! 2 bin 550 TL hesaplara yatırılıyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu Müdürlüğü tarafınca öğrencilere verilen kredi ve burs ile ilgili önemli önemli ilan yapılarak para ödemeleri ile alakalı kritik bilgiler paylaşıldı. Bu duyuru ile merak edilen her şey açıklığa kavuşurken kimlere ne kadar ödeme yapılacağı da belli oldu. KYK tarafından yükseköğretim öğrencilerine sağlanan öğrenim kredisi sonuçlarının açıklan

A+A-

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu Müdürlüğü tarafınca öğrencilere verilen kredi ve burs ile ilgili önemli önemli ilan yapılarak para ödemeleri ile alakalı kritik bilgiler paylaşıldı. Bu duyuru ile merak edilen her şey açıklığa kavuşurken kimlere ne kadar ödeme yapılacağı da belli oldu. KYK tarafından yükseköğretim öğrencilerine sağlanan öğrenim kredisi sonuçlarının açıklanmasının arkasından burs ve kredi fırsatından yararlanan öğrencilerin paralarını ne vakit alacakları belirtildi.

SONUÇLAR AÇIKLANDI

Bilindiği benzer biçimde Kabine Toplantısı ondan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalarda bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması daha sonra KYK ve Burs sonuçları açıklanmıştı ve bu ödemelerden ilk kez yararlanacak olan kişilere Ekim Kasım ve Aralık ayı ödemelerinin toplu olarak yapılacağı bildirildi.

TOPLU ÖDEME YAPILACAK

Bu kredi ve burs ödemelerinin T. C. Hüviyet numarasının son hanesine gore ödeneceği de anlatım edildi. Kabine toplantısı daha sonra açıklama meydana getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kredi ve Yurtlar Kurumu Müdürlüğü tarafınca yükseköğretim öğrencilerinin Ekim Kasım ve Aralık burs ve kredi ödemelerinin toplu olarak yapılacağını ifade etti.

BAKANLIKTAN YAPILAN AÇIKLAMA

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafınca bu konu hakkındaki bir ilan yapıldı. Bu duyuruda şu ifadelere işaret edildi:

“Daha önceki dönemlerde 150 bin öğrenciye burs verilirken ilk kere 2021-2022 tahsil-tedris döneminde bu rakam 30 bin kişi artırılarak 180 bine yükseldi. Ön lisansta 34 bin 200 öğrenci, lisansta 144 bin talebe, yüksek lisansta bin 350 öğrenci, doktora düzeyinde ise 450 öğrenci burs almaya hak kazandı. Öte taraftan, burs-kredi başvurusu yaparak taahhütnamesini onaylayan yükseköğrenim öğrencilerinin Ekim ayından geçerli üç aylık burs-kredileri de ay sonuna kadar hesaplarına yatırılacak”

TOPLU ÖDEMELER ZAMSIZ

2022 yılı zamları ile birlikte öğrencilere meydana getirilen bu ödemeler de zamlandı. Bu kapsamda 2022 KYK bursu lisans için 850 TL, yüksek lisans için 1700 TL ve doktora için ise 2550 TL oldu. Ancak ilk kere ödeme alacak olanlar için burs ve krediler 2021 ekim, kasım ve aralık ayı ücreti üstünden hesaplanacak. Bu doğrultuda toplu ödeme alacak olan öğrenciler zamlı ücretlerden yararlanamayacak.

LİSANS İÇİN 1950 LİRA OLACAK

2021 yılı için belirlenen ücret; lisansta aylık 650 TL, yüksek lisansta 1300 TL ve doktorada 1950 TL 3 aylık ödeme toplamı ise “Lisans öğrencileri 3 aylık ödeme olarak 1950 TL Yüksek lisans öğrencileri 3900 TL Doktora öğrencileri ise 5850 TL” şeklinde olacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.