1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Müjde 8 Yıl Erken Emekli Olacaksınız! İşte Ayrıntılar
Müjde 8 Yıl Erken Emekli Olacaksınız! İşte Ayrıntılar

Müjde 8 Yıl Erken Emekli Olacaksınız! İşte Ayrıntılar

Erken emeklilik herkesin hayali. Peki erken emekli olmak için bir yöntem var mı? Erken emekli olabilmek için yol ve yöntemler var mıdır? Siz değerli ziyaretçilerimiz için 8 yıl erken emekli olabileceğiniz yöntemleri araştırdık. İşte erken emekli olmak ist

A+A-

2000 yılından önce oda ve vergi kaydı olanların Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından otomatik olarak sigortalı olması gerekiyordu. Ancak 2000 ve 2008 yıllarında çıkan yasalar bu kişilerin geriye dönük borçlanmasını ortadan kaldırmıştı.

Sonrasında bu hakların geri alınabileceğine ilişkin Yargıtay kararları mevcut. Siz de bu yolla hakkınızı arayabilirsiniz. Konuya ilişkin mahkeme kararları sonrasında SGK cephesinde bu konuda yasal bir çalışmanın yapıldığı da gelen bilgiler arasında. Ancak şimdilik bu haklarınıza ilişkin bir dava açarak kolayca erken emeklilik haklarınıza sahip olabiliyorsunuz.

1 Günlük Bağ-Kur Kaydı Bile Yeterli Oluyor

4 Ekim 2000 tarihinden önce ‘bir gün dahi’ Bağ-Kur tescili olan esnaf, 20 Nisan 1982’ye kadar tescilini geriye götürebiliyor. Yeter ki sigorta tescili olduktan sonraki dönemlerle ilgili vergi kaydı veya şirket ortaklığı olsun. Oda kaydı olanlar da sigortasını 22 Mart 1985’e kadar çekebilir. 4 Ekim 2000 tarihinden sonra Bağ-Kur tescili olanlar 2000 öncesi işletilemiyor.

2000 yılından önce esnaf olduğu halde, 4 Ekim 2000 tarihine kadar Bağ-Kur’a kayıt ve tescilini yaptırmayanların sigorta hak ve yükümlülüğü, 4 Ekim 2000 tarihinden itibaren başlatılıyor. 1 Ekim 2008 tarihinden önce Bağ-Kur tescili olanlar da 4 Ekim 2000 tarihine kadarki sürede vergi mükellefi veya odaya kayıtlı ise Bağ-Kur’unu geriye götürebiliyor. Bağ-Kur’u silinmişse de aktif hale getirilebiliyor. Bu tarihlerde tescil yaptırmayanlar için ise son şans 1 Ekim 2008.

TESK Başkanı Palandöken Açıklama Yaptı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, konuyla ilgili bir açıklama yaparak emeklilik yaşı gelen ancak 2000 yılından önce Bağ-Kur’a kayıt yaptırmayan esnafın oda ve vergi kayıtlarının dikkate alınmasını istedi.

Çok sayıda esnafın, daha önce sağlanan geriye dönük borçlanma imkanından ekonomik sorunları nedeniyle faydalanamadığını belirten Palandöken, şunları kaydetti:

“Esnafın gözü kulağı, vergi ve oda kaydı dikkate alınarak geriye dönük borçlanma hakkı sağlayacak yeni bir yasal düzenlemede. Emeklilik yaşı gelen ancak 2000 yılından önce Bağ-Kur’a kayıt yaptırmayan esnafın oda ve vergi kayıtları dikkate alınsın.”

Şu ana kadar hiçbir Bağ-Kur kaydı olmayan esnaf ve sanatkarlar, vergi ve oda kaydıyla 1 Ekim 2008’den başlamak koşuluyla sigortalı olabiliyor. Farklı bir bakış açısı ile bugün itibarıyla yaklaşık 8 yıl kazanması mümkün. Bir örnekle açıklamak gerekirse; 1 Mayıs 2005’te vergi mükellefi olarak kasaplığa başlayan ve vergi kaydı devam eden Enes Bey, bugüne kadar Bağ-Kur kayıt ve tescil yaptırmadıysa, SGK’ya başvurduğunda 1 Ekim 2008’den itibaren sigortalı olabiliyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.