1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Milyonlarca Vatandaşın Gözü O Tarihte! Emekli ve Memur Maaşlarında Rekor Artış
Milyonlarca Vatandaşın Gözü O Tarihte! Emekli ve Memur Maaşlarında Rekor Artış

Milyonlarca Vatandaşın Gözü O Tarihte! Emekli ve Memur Maaşlarında Rekor Artış

Son 5 aylık enflasyona göre memura yüzde 12.46’lık zam şimdiden kesinleşmişti. Yüzde 5-10 arasında yoğunlaşan tahminler var. Bu da son 6 aylık enflasyonun yüzde 15-20 arasında değişebileceğine işaret ediyor. Ayrıca ek zammın da gündeme gelmesi bekleniyor. Hem memur hem de emekli kesiminde asgari ücretin ardından büyük bir beklenti oluştu.

A+A-

Asgari ücrete yapılan yüzde 50.5’lik zam sonrasında sırada memur ve emekliler var. Ocak itibarıyla bu kesimin maaşında hatırı sayılır artışlar olması bekleniyor. Açıklamalar da o yöndeydi. 3 Ocak’ta, aralık enflasyonu açıklanacak ve dolayısı ile 2021’in ikinci 6 aylık enflasyonu da netleşmiş olacak. Buna bağlı şekilde memur ve emekliye zam oranı da kesinleşecek. Bunu, aynı gün Cumhurbaşkanı  Erdoğan’ın açıklaması bekleniyor.

BEKLENTİ BÜYÜK

Son 5 aylık enflasyona göre memura yüzde 12.46’lık zam şimdiden kesinleşmişti. Aralık enflasyonuyla ilgili piyasada farklı beklentiler mevcut. Yüzde 5-10 arasında yoğunlaşan tahminler var. Bu da son 6 aylık enflasyonun yüzde 15-20 arasında değişebileceğine işaret ediyor. Ayrıca ek zammın da gündeme gelmesi bekleniyor. Hem memur hem de emekli kesiminde asgari ücretin ardından çok büyük bir beklenti oluştu.

TOPLU SÖZLEŞME DE DAHİL

Memur ve memur emeklisi, temmuzda yüzde 3 toplu sözleşme zammı artı yüzde 5.45 enflasyon farkı almıştı. Şimdi son 6 aylık enflasyon yüzde 15 çıkarsa yüzde 12 fark alacak. Bu farka bir de 1 Ocak itibarıyla geçerli yüzde 5’lik toplu sözleşme zammı ilave edilecek yani ek zam hariç yüzde 17 olacak. Enflasyon daha yüksek çıkarsa bu zam yüzde 20’ye dayanacak. Memur kesimine seyyanen artış ya da temmuzdaki yüzde 7’lik zammın öne çekilmesi gibi alternatifler de konuşuluyor.

ARALIK ENFLASYONUNA GÖRE

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur- Sen) Genel Başkanı Ali Yalçın ve Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Kamu-Sen) Genel Başkanı Önder Kahveci ile ek zam konusunu görüşmüştü. Görüşmeye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de katılmıştı.

Ali Yalçın, daha sonraki açıklamasında Bakan Bilgin’in aralık ayı enflasyonunun beklenmesi gerektiğine işaret ettiğini belirterek, “Enflasyon rakamı aralık ayını geçtikten sonra ortaya çıkacak rakam yüzde 15-16 belki daha yüksek olabilir. Bakanlık o rakamı görelim yaklaşımında” demişti. 3600 gösterge düzenlemesi de 2022’de çıkacak. Bu düzenleme memur emeklisinin maaşında 1.000 tl'ye, ikramiyede ise 35 bin tl'ye varan artışlar sağlanacak.

VERGİ İNDİRİMİ NE KADAR ETKİ EDECEK?

Bu arada yeni asgari ücrete yapılan yüzde 50.5’lik zamla beraber tüm ücretli çalışanların asgari ücrete kadar olan gelirlerinden Gelir ve Damga Vergisi kaldırılmıştı. 1 Ocak itibarıyla yeni bir dönem başlayacak. Yeni uygulama, çalışanların maaşına 38-380 lira arasında yansıyacak. Yasal düzenleme tüm personeli kapsadığı için vergi istisnasının memur maaşlarına da yansıması olacak.

Vergi muafiyetiyle memur maaşlarında 300 tl'ye yakın artış sağlanacaktı. Vergi muafiyetinden düşük maaş alanların daha az etkilendiğini belirten Ali Yalçın, “Mutlaka ama muhakkak ek zam uygulamasının devreye alınması gerekmektedir. Vergi muafiyetinde düşük maaş alanlar nasıl daha az etkileniyorsa ve ek zam için de oransal bir artış sağlanacaksa bu, makası daha çok açacaktır. Onun için biz Memur-Sen olarak seyyanen zammı önceliyoruz. Seyyanen bir iyileştirmeye ihtiyaç var. En düşük memur maaşının ücretini yükseltecek parametrelerini tartışmalıyız” demişti.

HANGİ ORANDA, YÜZDE KAÇ ÇIKAR?

Son 5 aylık enflasyon yüzde 10.46 (temmuzda yüzde 1.80, ağustosta yüzde 1.12, eylülde yüzde 1.25, ekimde yüzde 2.39, kasımda ise yüzde 3.51 olmuştu). Aralık enflasyonu yüzde 5 olursa 6 aylık enflasyon yüzde 15.99 olur. Aralık enflasyonu yüzde 6.5 olursa 6 aylık enflasyon yüzde 17.64 olur. Aralık enflasyonu yüzde 8 olursa 6 aylık enflasyon yüzde 19.30 olur.

Tüm bu oranlar göz önünde bulundurulduğunda ortaya çıkan yeni zamlı ücretler aşağıdaki şekilde olacak:

MEMUR

Aile yardımı hariç en düşük memur maaşı 5 bin 31 liraya yükselecek. Aile yardımı da artacak.

6 yaş altı 2 çocuğu olan, eşi çalışmayan memurun aylık aile yardımı 683,79 lira olacak.

EMEKLİ

En düşük memur emeklisi aylığı 3 bin 275 liradan 3 bin 806 liraya çıkacak.

YAŞLI

65 yaş aylığı 828,21 liradan 962,38 liraya yükselecek.

ENGELLİ

Yüzde 40-69 engeli olanların aylığı 661,13 liradan 768,23, yüzde 70 ve üzeri engeli olanların aylığı da 991,69 liradan bin 152 lira 34 kuruşa çıkacak.

ENGELLİ YAKINI

18 yaşından küçük engellilerin yakınlarına ödenen aylık 661,13 liradan 768,23 liraya artacak.

EVDE BAKIM DESTEĞİ

Evde bakıma muhtaç yaşlı ve engelli yakınına bakanlara ödenen bin 797 lira tutarındaki aylık, 2 bin 89 liraya çıkacak.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.