1. HABERLER

  2. EMEKLİ

  3. Milyonlarca Emekliye Seyyanen zam Jesti! Yeni zam Limiti ve tarihi Belli Oldu! İşte Detaylar...
Milyonlarca Emekliye Seyyanen zam Jesti! Yeni zam Limiti ve tarihi Belli Oldu! İşte Detaylar...

Milyonlarca Emekliye Seyyanen zam Jesti! Yeni zam Limiti ve tarihi Belli Oldu! İşte Detaylar...

Emeklilere seyyanen zam kulisi geldi. Tarih ve zam miktarı da belli oldu. İşte milyonlarca emekliyi bayram ettirecek yeni zam. Emekliye seyyanen zam ve asgari ücrete ara zam konusu milyonlarca kişinin en yakından takip ettiği başlıklar arasında. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ilave Zam konusunda kapıları kapatmış olsa da kulislerde tartışmalar ve iddialar devam ediyor.

A+A-

Emeklilere seyyanen zam kulisi geldi. Tarih ve zam miktarı da belli oldu. İşte milyonlarca emekliyi bayram ettirecek yeni zam. Emekliye seyyanen zam ve asgari ücrete ara zam konusu milyonlarca kişinin en yakından takip ettiği başlıklar arasında.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ilave Zam konusunda kapıları kapatmış olsa da kulislerde tartışmalar ve iddialar devam ediyor. Birçok SGK uzmanı aldıkları kulis bilgilerinde hükümetin açıklamalarının aksine zam hazırlığı olduğunu söylüyor. Bu defa emekliye seyyanen zam kulisi  SGK baş uzmanı İsa Karakaş’tan geldi. Önemli kulis bilgilerini paylaşan Karakaş Hatta seyyanen zam miktarını bile açıkladı. Peki emekliye seyyanen zam ne zaman yapılacak? Asgari ücretliye ara zam olacak mı?

Milyonlarca emekli ve asgari  ücretli, Temmuz ayında maaş zammı bekliyor. Ancak zam beklentisi sadece Temmuz için değil. Emekliler büyük bir geçim sıkıntısı yaşadıklarını belirtirken seyyanen zam talebi içine de girdi. Asgari ücretle çalışanları ise bu yıl tek zamla geçinmenin mümkün olmadığını söylüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücrete ara Zam konusunda kapıları kapatmıştı. Her ne kadar bu yönde açıklamalar yapılsa da SGK uzmanları kulis bilgilerini paylaştı.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞINA SEYYANEN ZAM GELECEK

Milyonlarca emeklinin takip ettiği konulardan olan en düşük emekli maaşı zammı ile ilgili SGK uzmanı İsa Karakaş’tan çarpıcı açıklamalar geldi. Temmuz ayında en düşük emekli maaşında artış olacağını ancak masada farklı formüller olduğunu belirten Karakaş, en düşük emekli maaşına yapılacak zammın seyyanen zam alacağını öne sürdü.

Henüz kesin rakamların belli olmadığını ancak en düşük emekli maaşına oransal bir artış olmayacağının Kesin olduğunu belirten karakaş, kendi tahminlerini de açıkladı. SGK uzmanı İsa karakaş’a göre en düşük emekli maaşına yapılacak artış en az 4000 TL olacak ve yeni en düşük emekli maaşı 14.000 TL’ye yükselecek.

ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM ZORUNLU

Milyonlarca asgari ücretliye de Sevindirici haberi veren SGK uzmanı İsa Karakaş, son dönemlerde açıklanan açlık sınırı rakamlarına dikkat çekti. Şu anda açlık sınırının asgari ücrete geçtiğini belirten Karakaş, Asgari ücretin bu rakamın altında olmasının yasaya ve Anayasaya aykırı olduğunu dile getirdiği.

Nisan ayında TÜRK-İŞ, tarafından açıklanan açlık sınırının 17.725 TL olduğunu belirten Karakaş, O sebeple de Temmuz ayında asgari ücrete bir ara zam yapılmasının artık zaruri hale geldiğini ifade etti. Ayrıca AK Parti’nin 31 Mart seçimlerinde yaşadığı yenilgiye de dikkat çeken SGK uzmanı, bunun en önemli sebebinin asgari ücretlinin ve emeklinin beklentisinin karşılanmamış olması olduğunu ifade etti.

KULİSLERDE ZAM İDDİALARI DEVAM EDİYOR

Ayrıca hükümetin yakın çevresinden de Zam konusunda baskı olması nedeniyle SGK uzmanı İsa Karakaş Temmuz ayında asgari ücrete ve en düşük emekli maaşına önemli bir artış yapılacağını düşünüyor. Kaldı ki Cumhur ittifakı ortakları Devlet Bahçeli ve Mustafa Destici de sık sık Asgari ücretli ve emeklinin durumuna dikkat çekiyor. Bu sebeple hükümet, Temmuz ayında hem asgari ücrete hem de en düşük emekli maaşına yeni bir güncelleme yapabilir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.