1. HABERLER

  2. EMEKLİ

  3. Milyonlarca Emekliye Müjde! Maaşlarında son dakika gelişmesi! Emekli maaşı 3 bin 669 TL! Bağ-Kur SGK, SSK emekli maaşı kaç TL zam oldu?
Milyonlarca Emekliye Müjde! Maaşlarında son dakika gelişmesi! Emekli maaşı 3 bin 669 TL! Bağ-Kur SGK, SSK emekli maaşı kaç TL zam oldu?

Milyonlarca Emekliye Müjde! Maaşlarında son dakika gelişmesi! Emekli maaşı 3 bin 669 TL! Bağ-Kur SGK, SSK emekli maaşı kaç TL zam oldu?

Merkez'in yüzde 19.31'lik tahminine göre 6 aylık enflasyon yüzde 10.01 olduğunda emekli kamu personeliların alacağı zam yüzde 5 ve enflasyon farkı ise Temmuz'daki yüzde 3'ün üstündeki 7.01'lik oran olacaktır. Bu durumda kamu personeli emeklileri yüzde 5+7.01 yani yüzde 12.01 zam alacak. Memurlar: Yaklaşık 4 000 000 kamu personeliun zammını da enflasyon rakamları etkileyecek.

A+A-

Zam geliyor! Milyonlarca çalışan ve emekli yararlanıyor. Zam oranları ile alakalı flaş detay belli oldu. Çalışanlar ve emekliler zam oranlarını ne kadar olacağını merak ediyordu. Zamlı maaşlar ile alakalı yeni gelişmeler yaşanıyor. Zam oranı yüzde 12'yi buluyor.

En düşük maaş 5.467 TL olacak.

Milyonlarca emekli ve çalışan 2022'de yapılacak zam sonrası maaşlarının ne kadar artacağını araştırıyor. Zam oranları belli olmaya başladı.

Merkez Bankası (TCMB) Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre 2021 yılı enflasyon oranı beklentisi yüzde 19.31 oldu. Buna göre emeklilerin 6 aylık zammı yüzde 10’u, kamu personeliların ise yüzde 12’yi geçiyor. Enflasyon farkı ise yüzde 7’yi aşacak. İşte yeni zam oranları...

Milyonlarca çalışan ve emeklinin 2022 senesinde alacağı yeni ücretler enflasyona göre belirleniyor. Bunun için bazı veriler de ortaya çıkmaya başladı. Bu güne kadar açıklanan enflasyon rakamlarına bakıldığında 4 aylık enflasyon rakamı yüzde 6.72 olarak ortaya çıktı. Ancak kesin rakamın belirlenmesi için Kasım ve Aralık ayı enflasyonlarının da belirlenmesi gerekmektedir. Böylece SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranları ortaya çıkacak kamu personeli ve kamu personeli emeklilerinin ise enflasyon farkı ile alakalı oranlar belirlenmiş olacak.

ANKET YÜZDE 19.31 DEDİ 

Kasım ayında 2021 yılı için yıl sonu enflasyon beklentisi belli oldu. Merkez Bankası (TCMB) Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre 2021 yılı enflasyon oranı beklentisi yüzde 19.31 oldu. Böylece 2022 senesinde uygulaması yapılacak asgari ücret ve emekli kamu personeli zamlarıyla ilgili bir tahmini veri elimize ulaşmış oldu. Bunun üzerinden şimdi hem zamları hem de asgari ücret rakamının etkilediği bazı ödemeleri hesaplayabiliriz.

NASIL ETKİLEYECEK 

SSK ve Bağ-Kur emekli zammı: Bu emeklilerimizin zamları son 6 aylık enflasyona göre belirleniyor. Buna göre son 4 aylık enflasyon rakamı yüzde 6.72 oldu. Merkez Bankası'nın tahmini olan yüzde 19.31 rakamına göre Haziran 2021 ile Aralık 2021 arasındaki 6 aylık enflasyon ise yüzde 10.01 dolayında gerçekleşecek. Bu durumda SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 10.01 olarak uygulaması yapılacaktır.

Emekli Sandığı emeklisi zammı:

Emekli sandığı emeklileri yani kamu personeli emeklileri toplu protokol zammı olarak yüzde 5 oranında artışı Ocak ayında maaşlarında görecekler. Bu artışa oluşan 6 aylık enflasyon farkı da ilave edilecek.

Merkez'in yüzde 19.31'lik tahminine göre 6 aylık enflasyon yüzde 10.01 olduğunda emekli kamu personeliların alacağı zam yüzde 5 ve enflasyon farkı ise Temmuz'daki yüzde 3'ün üstündeki 7.01'lik oran olacaktır. Bu durumda kamu personeli emeklileri yüzde 5+7.01 yani yüzde 12.01 zam alacak. Memurlar:

Yaklaşık 4 000 000 kamu personeliun zammını da enflasyon rakamları etkileyecek. Buna göre kamu personelilar da toplu protokol gereğince Ocak ayında yüzde 5 zam alacaklar. Enflasyon farkı ise yüzde 7.01 olarak yansıyacak. Böylece kamu personeliların 6 aylık zam oranları da yüzde 12.01 olacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.