1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Milyonlarca Çalışanı Yakından İlgilendiriyor... Asgari Ücret Desteği TBMM'de Kabul Edildi
Milyonlarca Çalışanı Yakından İlgilendiriyor... Asgari Ücret Desteği TBMM'de Kabul Edildi

Milyonlarca Çalışanı Yakından İlgilendiriyor... Asgari Ücret Desteği TBMM'de Kabul Edildi

Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edildi. Teklife göre, İşverenlere aylık 75 TL'lik minimum ücret desteği de kabul edildi.

A+A-

Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edildi. Kanuna göre, kambiyo mevzuatı uyarınca faaliyet gösterecek şirketlere, faaliyet izni ya da yetki belgesi verilmesi aşamasında hem katılımcıların mali gücünün tespiti hem de piyasaya girişlerin kontrolü amacı ile Hazine ve Maliye Bakanlığına ücret alma yetkisi verilecek.

ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ 

İşverenlere aylık 75 TL'lik minimum ücret desteği sağlanmasına ilişkin düzenleme TBMM'de kabul edildi. Kanunla, işverenlerin işgücü maliyetlerini düşürerek istihdamı korumaları ve artırmalarını desteklemek için 2016'dan 2020 sonuna kadar sağlanan minimum ücret desteği sürdürülecek.

2021'de de istihdamı desteklemek için işgücü maliyetlerini azaltmak üzere, sektör ayırımı yapılmaksızın, finansmanı İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacak şekilde, işverenlere, ödeyecekleri sigorta priminden mahsup edilerek günlük 2,50 lira, aylık 75 lira minimum ücret desteği sağlanacak. Düzenleme 1 Ocak 2021'den itibaren geçerli olacak.

KARŞILIKSIZ ÇEK

Karşılıksız çek düzenleme suçundan 30 Nisan 2021 itibarıyla mahkum olanlara, ödenmemiş çek bedellerinin onda birini 30 Haziran 2022'ye kadar, diğer taksitleri anılan tarihten itibaren ikişer ay arayla 15 eşit taksitte ödemeleri halinde mahkumiyetin bütün neticelerini ortadan kaldırma olanağı tanınacak. Ödemelerine sadık kaldıkları sürece infazları durdurulacak. Bu hüküm, 30 Nisan 2021'e kadar işlenen suçlarda yargılama aşamasında olan dosyalar hakkında da uygulaması yapılacak.

TASFİYE SÜRECİ

Bankalar dahil muhtelif şirketlerin çözümleme, tasfiye ve yönetimi konusunda ihtisas kurumu olması ve tasfiye sürecinin hızlı ve etkin bir biçimde yürütülmesi için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunca tasfiyesine karar verilen şirketlerin tasfiye süreci, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından yerine getirilecek.

Diğer taraftan şirketlerin tasfiyesine karar verme yetkisi ile tasfiye sürecini yürütme yetkisinin aynı kurum bünyesinde toplanmamasının, tasfiye sürecinin sağlıklı şekilde yürütülmesine katkı sağlayacağı bekleniyor.

TÜTÜN TİCARETİ

Düzenlemeyle, Tarım ve Orman Bakanlığından yetki belgesi almadan ya da bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlara yönelik getirilen cezanın yürürlük tarihi 1 Ocak 2022 olacak. Terör örgütlerine aidiyeti, iltisakı bulunan ya da irtibatlı kişilerin sahibi ya da ortağı oldukları firmalara yönelik sürdürülen soruşturma ve kovuşturmalarda TMSF'nin kayyım olarak atanmasına ilişkin hüküm, 31 Temmuz 2021'den itibaren 3 yıl daha uygulaması yapılacak.

Korona Virüs salgını sebebi ile gerçekleştirilemeyen kooperatif genel kurul toplantıları için kooperatiflere ilave 3 ay süre verilecek. Bu kapsamda kooperatifler, genel kurullarını 31 Ekim 2021'e kadar yapacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.