1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Milyonlarca çalışan anneler dikkat devletten 7 Bin 325 Lira ödeme
Milyonlarca çalışan anneler dikkat devletten 7 Bin 325 Lira ödeme

Milyonlarca çalışan anneler dikkat devletten 7 Bin 325 Lira ödeme

Hükümetin nüfus artırıcı politikaları kapsamında gerçekleştirdiği  çocuk, doğum ve süt parası gibi yardımların annelerin cebine kaç lira olarak yansıyacağına ilişkin bilgiler netleşti. Yardımlar, enflasyona göre yeniden düzenlenmişti.  Çocuk, doğum ve süt parası nasıl alınır?

A+A-

NTV’nin haberine göre bu ödemeler her yıl artıyor. Bu desteklerden birisi olan çocuk parası, doğum yapan tüm annelere veriliyor. İlk çocukta 300, ikincide 400 ve üçüncüde 600 lira ödeniyor. İkiz, üçüz gibi çoklu doğumlarda da çocuk başına 150 lira veriliyor.

DOĞUM BAŞI 7 BİN 325 LİRA

Doğum (rapor) parası, maaşa göre değişiyor ve 112 gün üzerinden hesaplanıyor. En düşük tutar 1 Ocak itibarıyla 7 bin 325 liraya yükseldi. Brüt maaşı 7 bin lira olan bir anne ise 17 bin 422 lira alacak. Para, annenin adına açılan Ziraat Bankası hesabına yatıyor. Paranın yatıp yatmadığını, doğum izniniz biter bitmez 'turkiye.gov.tr'den kontrol edilebilir.

5 YIL SGK'LI OLMA ŞARTI 

SGK, halk arasında süt parası olarak bilinen emzirme ödeneği de veriyor. Bu para için anne veya eşinin SSK veya Bağkurlu olması ve en az 120 gün prim ödemesinin olması yeterli.

SGK il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine 5 yıl içinde başvuru yapılabilir. 1 Ocak itibarıyla 202 liraya çıktı. Bağkurlu anneler de süt parası alabiliyor. Emzirme ödeneği her doğumda bir kere veriliyor. 

YARIM GÜN ÇALIŞMA HAKKI DA VAR

SSK'lı çalışırken doğum yapan kadınlar, analık izni sonrasında birinci doğumda 2 ay (15+15 gün), ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay süreyle yarım gün (part-time) çalışıp tam maaş alabiliyor. Engelli çocuğu olanlarda ise bu süre 12 ay olarak uygulanıyor. Coğul gebelikte 30'ar gün ekleniyor. Kadın isterse haftalık çalışma süresi olan 45 saati ikiye bölebiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Sizlerin seslerini duyurabilmek için konu ile alakalı yorumlarınızı, görüşlerinizi fikirlerinizi mutlaka yazın.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.